reklama
reklama

Stan wyjątkowy: Zdalna nauka przy granicy z Białorusią? Minister Czarnek reaguje

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Stan wyjątkowy: Zdalna nauka przy granicy z Białorusią? Minister Czarnek reaguje - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaSzkoły znajdujące się niedaleko granicy polsko-białoruskiej, będą miały możliwość uczyć zdalnie. Powodem jest sytuacja na granicy, gdzie koczują imigranci, dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń oraz pojawiają się spekulacje, że imigranci chcą siłą wedrzeć się do Polski.
reklama

Na polsko-białoruskiej granicy koczują imigranci m.in. z Afganistanu, Syrii i Iraku, którzy próbują nielegalnie przekroczyć granicę. Dlatego polski rząd wprowadził 30-dniowy stan wyjątkowy, który obowiązuje w części województwa lubelskiego i województwa podlaskiego. W przypadku Lubelszczyzny chodzi o powiat bialski i powiat włodawski. Stan wyjątkowy miał obowiązywać do 1 października, ale został przedłużony o kolejne 60 dni.

W poniedziałek (8 listopada) rano w internecie pojawiło się nagranie. Widać na nim dużą grupę imigrantów idącą w stronę polskiej granicy, żeby przekroczyć przejście graniczne w Kuźnicy Białostockiej. Z kolei na innych nagraniach są w pobliżu przejście granicznego w Bruzgach po stronie białoruskiej, a obok nich widać uzbrojonych ludzi z psami. Pojawiły się sugestie, że migranci będą chcieli siłowo przekroczyć granicę i dostać się na terytorium Polski.

reklama

Nastepnego dnia głos zabrał Przemysław Czarnek - minister edukacji i nauki. Zapowiedział, że szkoły z regionów przygranicznych będą mogły uczyć zdalnie. Wyjaśnił, że jest to związane z sytuacją na granicy, a nie pandemią koronawirusa.

reklama

- W powiatach sąsiadujących z Białorusią będzie możliwość przejścia na naukę zdalną ze względu na sytuację na granicy - powiedział w trakcie konferencji prasowej, Przemysław Czarnek.

Minister dodał, że do kuratorów wysłane będą pisma na ten temat. 

- Za chwilę przekażemy kuratorom oświaty, a za ich pośrednictwem dyrektorom szkół w powiatach graniczących z Białorusią wytyczne, w których wskażemy na możliwość, powtarzam możliwość podejmowania przez dyrektorów decyzji o przechodzeniu tymczasowo w tryb nauki zdalnej - mówił szef resrortu.

reklama

Czarnka zapytano, czy do ministerstwa dotarły informacje z przygranicznych powiarów, że szkoły na ich terenach chciałyby uczyć zdalnie. Odpowiedział, że nad samą granicą, gdzie są placówki zwłaszcza w bezpośrednim sąsiedztwie tych wydarzeń, jest niepokój wśród rodziców i uczniów. Dlatego ministerstwo chce dać możliwość zdalnej nauki.

- Proszę się wczuć w sytuację rodziców, których szkoły są oddalone kilometr, dwa, czy pięć od tych wydarzeń, które mają tam miejsce. Mogą czuć poczucie zagrożenia, chociażby obserwując to, co jest w telewizji. I dlatego dajemy możliwość, a nie oblig. Jeśli rodzice będą wnioskowali do dyrektora, to dyrektor będzie mógł w tych nadzwyczajnych sytuacjach podjąć taką decyzję - poinformował Czarnek.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama