Sklep socjalny
W ostanim czasie w Polsce np. w Katowicach, zaczęły powstawać sklepy socjalne w których za okazaniem specjalnego skierowania można kupić produkty w cenach poniżej ich wartości rynkowej. Wśród dostępnych tam produktów są m.in. artykuły spożywcze, środki higieny osobistej i chemii domowej. Z oferty sklepów mogą korzystać osoby w trudnej sytuacji finansowej.
Pierwsze rozmowy
Jeszcze w połowie grudnia Maja Zaborowska (klub prezydenta Krzysztofa Żuka) zaproponowała, żeby włączyć samorząd miasta w proces uruchomienia sklepu socjalnego w Lublinie. W tej sprawie napisała interpelację do prezydenta Żuka. Na wstępie poinformowała, że 4 grudnia odbyło się zainicjowane przez nią spotkanie przedstawicieli władz miasta z Mikołajem Rykowskim - prezesem Fundacji Wolne Miejsce, która prowadzi taki sklep. W trakcie spotkania rozmawiano o założeniach funkcjonowania sklepów. Radna w interpelacji zapytała czy miasto jest zainteresowane otwarciem na terenie Lublina sklepu socjalnego i czy zostały podjęte analizy, pod kątem dysponowania przez miasto odpowiedniego lokalu, oraz możliwości adaptacji i udostępnienia go na preferencyjnych warunkach Fundacji Wolne Miejsce?
- Wyrażam przy tym ogromną nadzieję, że Miasto Lublin, wzorem innych samorządów (Katowice, Warszawa), nawiąże z fundacją Wolne Miejsce współpracę, która zaowocuje otwarciem w Lublinie sklepu socjalnego, którego misja jest dużo szersza niż samo wsparcie osób najbiedniejszych, poprzez umożliwienie im zakupów po preferencyjnych cenach - napisała Maja Zaborowska, dodając, że sklep to również m.in. sposób na niemarnowanie jedzenia.
Lublin otwarty na współpracę
Radnej odpowiedziała Monika Lipińska - zastępca prezydenta miasta ds. społecznych, podkreślając, że cała idea jest dobrze znana władzom Lublina. Dodała, że pomoc potrzebującym w takim zakresie, jest nie tylko przejawem poszanowania godności i niezależności tej grupy, ale również przykładem szerokiej współpracy międzysektorowej pomiędzy samorządem, organizacjami pozarządowymi i przedsiębiorcami na rzecz lokalnej społeczności.
- Taki model współpracy z powodzeniem realizujemy przy zapewnianiu preferencyjnych usług na rzecz lubelskich seniorów, czego przykładem jest blisko 150 partnerów oferujących ulgi i zniżki w ramach Lubelskiej Karty Seniora - napisała Monika Lipińska.
Dodatkowo, zaznaczyła, że idea sklepu socjalnego wpisuje się w aktualny w obecnych czasach nurt „zero waste”, czyli styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a więc nie zanieczyszczać środowiska.
- Połączenie przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu z przeciwdziałaniem marnowaniu żywności to innowacyjne rozwiązanie łączące w sobie elementy polityki społecznej z działaniami na rzecz czystego klimatu, a tego rodzaju inicjatywy niewątpliwie winny być wdrażane przez samorządy lokalne - pisze dalej Lipińska.
Zastępczyni prezdenta zapewniła, że Miasto Lublin jest otwarte na współpracę z Fundacją Wolne Miejsca i jednocześnie podziękowała radnej za zaangażowanie na rzecz inicjowania nowych form wsparcia lokalnej społeczności. W odpowiedzi nie ma informacji na temat, czy miasto ma odpowiedni lokal i możliwość jego adaptacji oraz udostępnienia Fundacji.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.