reklama
reklama

Siatkarz Tomasz Wójtowicz i ks. prof. Andrzej Szostek Honorowymi Obywatelami Lublina

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Siatkarz Tomasz Wójtowicz i ks. prof. Andrzej Szostek Honorowymi Obywatelami Lublina - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaDecyzją Rady Miasta, siatkarz Tomasz Grzegorz Wójtowicz i ks. prof. Andrzej Szostek - były rektor KUL, zostali Honorowymi Obywatelami Miasta Lublin. Tylko pierwszemu z nich nadano tytuł ten jednogłośnie.
reklama

Jest dwóch nowych Honorowych Obywateli
 
Rada Miasta w trakcie sesji (25 marca) nadała dwa tytuły Honorowego Obywatela Miasta Lublin. Jeden - siatkarzowi Tomaszowi Grzegorzowi Wójtowiczowi, a drugi ks. prof. Andrzejowi Szostkowi, który był rektorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Z inicjatywą o przyznanie tytułów wystąpili radni. 
 
- Swoją wybitną postawą Tomasz Wójtowicz rozsławił miasto Lublin w Polsce i na całym świecie, a przyznane honorowe obywatelstwo stanowi jedynie namiastkę wdzięczności jaką pragniemy wyrazić jako mieszkańcy - mówił Piotr Popiel (Prawo i Sprawiedliwość).
 
- To wybitna postać. Mam nadzieję, że wszyscy radni Rady Miasta Lublin za nadaniem tego zaszczytnego tytułu - dodawał Piotr Breś (PiS).
 
- Pan Tomasz jest moim dobrym znajomym już od blisko 30 lat. I cudowny człowiek - mówił Leszek Daniewski (klub prezydenta Krzysztofa Żuka) - Jest też cudownym i skromnym człowiekiem oraz wielkim przyjacielem przyjacielem rzeszy swoich wielbicieli i sympatyków sportu. To wieloletni członek kapituły sportowej. Jest też działczem sportowym i komentatorem sportowym. Co by nie powiedzieć to "człowiek Lublina”, zwycięzca plebiscytu na najlepszego i najpopularniejszego sportowca Ziemi Lubelskiej w edycji za rok 1974, 1975 i 1976.
 
Uchwałę w sprawie sportowca przyjęto jednogłośnie, po czym radni przeszli do nadania tytułu ks. prof. Szostkowi. 
 
- Ksiądz profesor Andrzej Szostek jest wybitnym, światowej sławy filozofem i etykiem, który od wielu lat związany jest z Lublinem, w którym pracuje zawodowo. W latach 1998-2004 sprawował funkcję rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II, zaś obecnie jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej - wymieniał Marcin Nowak (klub prezydenta Krzysztofa Żuka).
 
W przypadku byłego rektora za przyjęciem uchwały było 17 osób, przeciw było 5, a 6 wstrzymało się od głosu.
 
Tomasz Grzegorz Wójtowicz
 
Rada Miasta Lublin nadała Tomaszowi Wójtowiczowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Lublina w dowód uznania za zasługi w budowaniu i wzmacnianiu pozycji międzynarodowej Lublina, jako rozpoznawalnego ośrodka sportu. Tomasz Grzegorz Wójtowicz jest złotym medalistą mistrzostw świata (1974) i igrzysk olimpijskich (1976), zdobywcą PEMK, nominowanym do grona najlepszych "8" siatkarzy świata i amerykańskiej galerii siatkarskich sław – Volleyball Hall of Farne. Był nominowany do nagrody dla siatkarza stulecia w wielkim plebiscycie organizowanym przez FIVB, a w 2002 jako pierwszy Polak trafił do siatkarskiej Galerii Sław mieszczącej się w Holyoke. Został dwukrotnie odznaczony złotym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe. Dwukrotnie - w latach 1974/75 i 1982/83 - wybierany był siatkarzem sezonu w plebiscycie "Przeglądu Sportowego". Dziełem Wójtowicza i jego pokolenia jest rozwój tradycji piłki siatkowej w Lublinie, czego owocem są osiągnięcia drużyny siatkarskiej LUK Politechnika Lublin.
 
Ksiądz profestor Andrzej Szostek
 
Nadanie ks. prof. Andrzejowi Szostkowi Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublin jest wyrazem uznania dla zasług związanych z budowaniem prestiżu i wzmacnianiem pozycji międzynarodowej Lublina jako ośrodka akademickiego, społecznego i wielokulturowego. Ks. prof. Andrzej Szostek jest jednym ze współczesnych filozofów i etyków, od lat związanym z Lublinem, w którym mieszka i prowadzi wykłady ze studentami. W 1969 roku ukończył teologię na KUL, gdzie jego promotorem był ks. kardynał doc. Karol Wojtyła, w 1978 roku obronił pracę doktorską, a w 1989 roku uzyskał habilitację. W 1990 roku został docentem, w 1992 profesorem nadzwyczajnym, a w 2000 roku profesorem zwyczajnym. Związany jest ze środowiskiem akademickim Lublina, przede wszystkim Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, na którym pełnił funkcję prorektora, a następnie w latach 1998-2004 rektora, i aż do emerytury w 2018 roku pozostawał kierownikiem katedry etyki. W ostatnich latach jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Jest laureatemnagród i wyróżnień, w tym Krzyża Kawalerskiego, Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski, Medalu Komisji Edukacji Narodowej oraz Medalu 75-lecia Misji Jana Karskiego.
 
Coraz dłuższa lista honorowych Obywateli Lublina
 
Miasto Lublin posiada już 15 Honorowych Obywateli, w tym gronie znajdują się: Prof. Wiesław Chrzanowski, Prof. Andrzej Nikodemowicz, Dr Wanda Półtawska, Julia Hartwig, Rita Gombrowicz, Prof. Rocco Buttiglione, Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, Prof. Norman Davies, Ks. Arcybiskup Bolesław Pylak, Św. Jan Paweł II, Prezydent Miasta Lublin Marian Chojnowski, O. Hubert Czuma, Ks. Infułat Grzegorz Pawłowski, Prof. Giuseppe Guarnaccia oraz Ojciec Ludwik Wiśniewski.

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama