- Ta wizyta ma dla nas szczególne znaczenie, z uwagi na trudną sytuację, w jakiej znajduje się dzisiaj Ukraina z powodu wojny. Ukraińskie uczelnie nie tylko kontynuują swoją działalność, ale także odgrywają kluczową rolę w zachowaniu ciągłości kształcenia i badań naukowych. Chcemy pomóc im w tych działaniach - mówi rektor Politechniki Lubelskiej, prof. Zbigniew Pater.
Goście reprezentują następujące uczelnie: Zaporoski Narodowy Uniwersytet Techniczny, Melitopolski Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny im. Bogdana Chmielnickiego, Mariupolski Uniwersytet Państwowy, Nadazowski Państwowy Uniwersytet Techniczny, Chersoński Narodowy Uniwersytet Techniczny, Narodowy Uniwersytet Budowy Okrętów im. Admirała Makarowa (Mykołajów), Odeski Narodowy Uniwersytet Technologiczny oraz Izmailski Państwowy Uniwersytet Humanistyczny.
Spotkanie z władzami Politechniki Lubelskiej zaplanowano na 27 października i rozpocznie się o godz. 9.00 w rektoracie uczelni. Rektor podkreśla, że stanowi ono wyjątkową okazję do przedstawienia potencjału oraz głównych kierunków rozwoju naszej uczelni. To również dobry moment, by podsumować dotychczasową współpracę z ośrodkami akademickimi i naukowymi z Ukrainy.
- Podzielimy się swoim doświadczeniem w zakresie zarządzania istotnymi obszarami funkcjonowania uczelni. Przedstawimy dobre praktyki, które dotyczą strategicznego planowania rozwoju uczelni, pozyskiwania i utrzymania pracowników, systemu jakości kształcenia i badań naukowych, współpracy z otoczeniem zewnętrznym, pozyskiwania grantów oraz komercjalizacji wiedzy. To cenne informacje, które mogą okazać się wsparciem dla ukraińskich uczelni w dalszym rozwoju - uważa prof. Zbigniew Pater.
Goście zainteresowani są tematem, jak polskie uczelnie przygotowywały się do wejścia Polski do Unii Europejskiej i jakie korzyści przyniosło im to członkostwo. Po części oficjalnej ukraińska delegacja zwiedzi kampus. Goście odwiedzą m.in. laboratorium, w którym znajduje się tunel aerodynamiczny.
Jak zaznacza rektor Pater, wizyta podkreśla znaczenie międzynarodowej współpracy w dziedzinie nauki i edukacji. Jest także dowodem na to, że Politechnika Lubelska jest miejscem, które chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z partnerami z różnych stron świata. Ukraińscy goście przebywają w Polsce na zaproszenie Fundacji Inicjatyw Menedżerskich. Wizyta jest finansowana ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach Programu Study Tours to Poland.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.