Członkowie Kolegium docenili wkład rektora w rozwój zaawansowanych procesów przeróbki plastycznej metali oraz wieloletnią współpracę z Wydziałem Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej AGH. Współpraca ta jest zorientowana na prowadzenie wspólnych przedsięwzięć badawczo-rozwojowych, rozwój młodej kadry oraz wsparcie konferencji naukowych.
Wręczenie Medalu odbędzie się podczas uroczystego posiedzenia Senatu AGH, które zaplanowano na 7 maja.
Prof. Zbigniew Pater rektorem Politechniki Lubelskiej jest od 1 września zeszłego roku. W kadencji 2008-2012 sprawował funkcję prorektora ds. nauki, a w latach 2012-2020 był dziekanem Wydziału Mechanicznego PL. Zajmuje się tematyką obróbki plastycznej, głównie obróbki objętościowej, a w szczególności teorią i technologią walcowania poprzeczno-klinowego oraz kucia matrycowego. Jego zainteresowania obejmują zagadnienia związane z zastosowaniem nowoczesnego aparatu matematycznego i wykorzystaniem metod komputerowych w analizie procesów, jak również z poszukiwaniem nowych metod kształtowania plastycznego metali.
Pozyskuje środki na badania naukowe. Począwszy od roku 1996 uczestniczył w 18 projektach badawczych własnych, celowych i rozwojowych, finansowanych przez KBN, MniSzW, NCN, NCBiR, a w 11 z nich sprawował funkcję kierownika.
Główny wkład do nauki prof. Patera stanowi opracowanie teorii i technologii walcowania poprzeczno-klinowego, obejmujące wprowadzenie szeregu wdrożeń w takich przedsiębiorstwach jak: Daewoo w Lublinie, Sigma SA, Zakłady Kuźnicze Skoczów-Ustroń, Górnicza Fabryka Narzędzi w Radzyniu Podlaskim, GONAR w Katowicach oraz SIGMA SA. Poza tym, prof. Pater wniósł wkład do: teorii i technologii kuźnictwa (w zakresie roli wypływki w procesie kształtowania oraz konstrukcji maszyn i przyrządów o złożonym ruchu narzędzi kształtujących), mechaniki plastycznego płynięcia (w zakresie interpretacji wyników testów plastometrycznych, stosowanych do wyznaczania krzywych płynięcia oraz do zastosowania metod numerycznych do opracowania modeli materiałowych) i metalurgii (w zakresie analizy numerycznej procesów walcowania poprzecznego i skośnego, w tym nowego procesu walcowania śrubowo-klinowego).
Dorobek naukowy prof. Patera obejmuje: 17 monografii naukowych, 8 podręczników akademickich, 340 artykułów w czasopismach naukowych, 114 referatów opublikowanych w materiałach krajowych i zagranicznych konferencji naukowych. W jego skład wchodzi także 1 wzór użytkowy, 125 patentów krajowych oraz 6 patentów europejskich. Wypromował 6 doktorów nauk technicznych oraz ponad 160 magistrów i inżynierów.
Za działalność naukową i dydaktyczną otrzymał: nagrodę Wojewody Lubelskiego, Stypendium Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej dla młodych wyróżniających się pracowników nauki, Srebrny Krzyż Zasługi, medal KEN, odznakę honorową "Za zasługi dla wynalazczości”, Medal Prezydenta Miasta Lublin, Medal 700-lecia Miasta Lublin, Srebrną Honorową Odznakę SIMP, Srebrną Honorową Odznakę NOT oraz wielokrotnie nagrody Rektora Politechniki Lubelskiej i Rektora PWSZ w Chełmie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.