reklama
reklama

Rektor Politechniki Lubelskiej otrzyma medal Akademii Górniczo-Hutniczej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Rektor Politechniki Lubelskiej otrzyma medal Akademii Górniczo-Hutniczej - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaDecyzją Kolegium Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie prof. Zbigniew Pater - rektor Politechniki Lubelskiej, został wyróżniony Medalem Honorowym tego Wydziału.
reklama

Członkowie Kolegium docenili wkład rektora w rozwój zaawansowanych procesów przeróbki plastycznej metali oraz wieloletnią współpracę z Wydziałem Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej AGH. Współpraca ta jest zorientowana na prowadzenie wspólnych przedsięwzięć badawczo-rozwojowych, rozwój młodej kadry oraz wsparcie konferencji naukowych.

Wręczenie Medalu odbędzie się podczas uroczystego posiedzenia Senatu AGH, które zaplanowano na 7 maja.

Prof. Zbigniew Pater rektorem Politechniki Lubelskiej jest od 1 września zeszłego roku. W kadencji 2008-2012 sprawował funkcję prorektora ds. nauki, a w latach 2012-2020 był dziekanem Wydziału Mechanicznego PL. Zajmuje się tematyką obróbki plastycznej, głównie obróbki objętościo­wej, a w szczególności teorią i technologią walcowania poprzeczno-klinowego oraz kucia matryco­wego. Jego zainteresowania obejmują zagadnienia związane z zastosowaniem nowo­czesnego aparatu matematycznego i wykorzystaniem metod komputerowych w anali­zie procesów, jak również z poszukiwaniem nowych metod kształtowania plastycznego metali.

reklama

Pozyskuje środki na badania naukowe. Począwszy od roku 1996 uczestni­czył w 18 projektach badawczych własnych, celowych i rozwojowych, finansowanych przez KBN, MniSzW, NCN, NCBiR, a w 11 z nich sprawował funkcję kierownika.

Główny wkład do nauki prof. Patera stanowi opracowanie teorii i technologii walcowania poprzeczno-klinowego, obejmujące wprowadzenie szeregu wdrożeń w takich przedsiębiorstwach jak: Daewoo w Lublinie, Sigma SA, Zakłady Kuźnicze Skoczów-Ustroń, Górnicza Fabryka Narzędzi w Radzyniu Podlaskim, GONAR w Katowicach oraz SIGMA SA. Poza tym, prof. Pater wniósł wkład do: teorii i technologii kuźnictwa (w zakresie roli wypływki w procesie kształtowania oraz konstrukcji maszyn i przyrządów o złożonym ruchu narzędzi kształtujących), mechaniki plastycznego płynięcia (w zakresie interpretacji wyników testów plastometrycznych, stosowanych do wyznaczania krzywych płynięcia oraz do zastosowania metod numerycznych do opraco­wania modeli materiałowych) i metalurgii (w zakresie analizy numerycznej procesów walcowania poprzecznego i skośnego, w tym nowego pro­cesu walcowania śrubowo-klinowego).

reklama

Dorobek naukowy prof. Patera obejmuje: 17 mo­nografii naukowych, 8 podręczników akademickich, 340 artykułów w czasopismach naukowych, 114 referatów opublikowanych w materiałach kra­jowych i zagranicznych kon­ferencji naukowych. W jego skład wchodzi także 1 wzór użytkowy, 125 patentów krajowych oraz 6 patentów europejskich. Wypromował 6 doktorów nauk technicznych oraz ponad 160 magi­strów i inżynierów.

Za działalność naukową i dydaktyczną otrzymał: nagrodę Wojewody Lubelskiego, Stypendium Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej dla młodych wyróżniających się pracowni­ków nauki, Srebrny Krzyż Zasługi, medal KEN, odznakę honorową "Za zasługi dla wynalazczości”, Medal Prezydenta Miasta Lublin, Medal 700-lecia Miasta Lublin, Srebrną Honorową Odznakę SIMP, Srebrną Honorową Odznakę NOT oraz wielokrot­nie nagrody Rektora Politechniki Lubelskiej i Rektora PWSZ w Chełmie.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama