reklama
reklama

Dwa głosy Lublina. Najpierw padł pomysł Rady Kobiet, teraz Rady Mężczyzn

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Dominika Polonis

Dwa głosy Lublina. Najpierw padł pomysł Rady Kobiet, teraz Rady Mężczyzn - Zdjęcie główne

Tomasz Gontarz | foto Dominika Polonis

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaPowołanie Rady Mężczyzn w Lublinie proponuje radny miejski Tomasz Gontarz. Wcześniej radna Anna Glijer proponowała utworzenie Rady Kobiet.
reklama

Radny miejski Tomasz Gontarz z klubu Prawa i Sprawiedliwości, złożył interpelację do prezydenta Miasta Lublin Krzysztofa Żuka, w sprawie powołania Rady Mężczyzn jako nowego organu doradczego i opiniotwórczego.

- Inicjatywa ta jest odpowiedzią na potrzebę uwzględnienia specyficznych wyzwań, z którymi zmagają się mężczyźni, i wpisuje się w szerszy kontekst działań miasta na rzecz równowagi społecznej, w tym planowanego utworzenia Rady Kobiet - wyjaśnia Tomasz Gontarz w komunikacie przy okazji interpelacji.

CZYTAJ TAKŻE: Rada Kobiet w Lublinie? To pomysł radnej miejskiej

W interpelacji radny Gontarz odwołuje się do wcześniejszych działań miasta, w szczególności do interpelacji radnej klubu prezydenta - Anny Glijer. Zaproponowała ona utworzenie Rady Kobiet w Lublinie. Propozycja ta spotkała się z pozytywnym przyjęciem. Zastępczyni prezydenta ds. społecznych - Anna Augustyniak, potwierdziła, że miasto aktywnie pracuje nad przekształceniem istniejącego Forum Kobiet w Radę Kobiet, która ma stać się oficjalnym organem doradczym. Radny Gontarz wskazuje, że podobne podejście mogłoby zostać zastosowane w przypadku mężczyzn, którzy również potrzebują dedykowanej platformy do reprezentowania swoich interesów i rozwiązywania problemów.

reklama

- Z danych demograficznych wynika, że mężczyźni w Polsce stanowią mniejszość w wielu kontekstach. Na przykład, według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), w 2023 roku kobiety stanowiły 51,7% populacji Polski, podczas gdy mężczyźni tylko 48,3%3 • Ta nierównowaga demograficzna, wynikająca m.in. z dłuższej średniej długości życia kobiet, wskazuje na potrzebę szczególnego wsparcia dla mężczyzn, którzy jako grupa mogą być narażeni na marginalizację  Ponadto, mężczyźni w Polsce zmagają się z realnymi problemami, które wymagają uwagi ze strony samorządu - napsiał radny w interpelacji.

Gontarz podkreśla, że mężczyźni w Polsce borykają się z wieloma wyzwaniami, które często pozostają niedostrzeżone. Wśród nich wymienia m.in. niższy poziom wykształcenia w porównaniu do kobiet (24,5% mężczyzn z wykształceniem wyższym wobec 29,8% kobiet w 2022 r., według GUS), czterokrotnie wyższy wskaźnik samobójstw (80% zgonów z tego powodu dotyczy mężczyzn, jak podaje Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego), a także trudności w uzyskaniu równych praw do opieki nad dziećmi w sprawach rozwodowych.

reklama

- Dodatkowo, istnieją inne obszary, w których mężczyźni mogą być mniej uprzywilejowani w porównaniu do kobiet. Przykładem może być większa presja społeczna dotycząca roli żywiciela rodziny, co często prowadzi do przeciążenia pracą i pogorszenia zdrowia psychicznego. Mężczyźni są również bardziej narażeni na wypadki przy pracy - według danych GUS w 2022 roku stanowili ponad 90% ofiar śmiertelnych w tym zakresie7 • W kontekście opieki zdrowotnej mężczyźni rzadziej korzystają z profilaktyki i wizyt lekarskich, co może wynikać z kulturowych stereotypów, ale wymaga działań edukacyjnych i wsparcia - wskazuje w interpelacji.

Rada Mężczyzn miałaby działać na zasadach podobnych do istniejących już w Lublinie organów, takich jak Młodzieżowa Rada Miasta, Rada Seniorów, czy planowana Rada Kobiet. Składałaby się z przedstawicieli różnych grup mężczyzn – pracowników, ojców, seniorów oraz osób zmagających się z problemami zdrowia psychicznego i zajmowałaby się m.in. prewencją samobójstw, wsparciem edukacyjnym oraz promowaniem równych praw rodzicielskich.

- Mężczyźni w Lublinie i w Polsce zmagają się z realnymi problemami, które wymagają uwagi i konkretnych działań. Skoro miasto pozytywnie odniosło się do propozycji utworzenia Rady Kobiet, przekształcając Forum Kobiet w oficjalny organ doradczy, wierzę, że podobny krok można zrobić dla mężczyzn. Powołanie Rady Mężczyzn to szansa na większą równowagę społeczną – chcemy, by głos mężczyzn był słyszany, a ich potrzeby uwzględniane w polityce miasta - mówi Tomasz Gontarz.

W swojej interpelacji poprosił Prezydenta Miasta o analizę możliwości utworzenia nowego organu oraz przedstawienie konkretnych kroków, które mogłyby zostać podjęte w celu realizacji tej inicjatywy. Jego zdaniem Lublin, jako miasto zaangażowane w rozwój mechanizmów partycypacyjnych – czego dowodem jest m.in. zaawansowany proces tworzenia Rady Kobiet – ma szansę stać się liderem w adresowaniu wyzwań dotyczących zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

reklama

Interpelacja do UM wpłynęła 7 kwietnia. Władze Lublina mają 14 dni na odpowiedź.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo