Reklama

Reklama

Prezydent Lublina podsumował kolejny rok swojej kadencji

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Wikipedia

Prezydent Lublina podsumował kolejny rok swojej kadencji - Zdjęcie główne

Krzysztof Żuk | foto Wikipedia

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Prezydent Krzysztof Żuk podsumował czwarty rok swojej trwającej kadencji. Uwzględniono pomoc Ukrainie, inwestycje w oświatę i drogi, tworzenie zieloni, pomoc społeczną.

Reklama

- Miniony rok zdominowała przede wszystkim wojna w Ukrainie. Przyszło nam zdać kolejny egzamin, tym razem z człowieczeństwa. Dziękuję mieszkańcom za okazaną pomoc naszym wschodnim sąsiadom, którzy znaleźli schronienie w Lublinie. To był trudny rok również pod kątem kondycji finansowej samorządów. Udało nam się jednak utrzymać przyjęty od lat kierunek zmian i zrealizować zaplanowane inwestycje. Oprócz licznych zadań infrastrukturalnych dokładamy wszelkich starań, by Lublin był coraz bardziej zielony. Co ważne, we wszystkie aktywności angażujemy mieszkańców, z którymi chcemy wspólnie budować Lublin przyszłości i którzy są odbiorcami naszych działań. W 2022 r. uchwaliliśmy wypracowaną z mieszkańcami i mieszkankami nową strategię rozwoju Miasta do 2030 r. Wspólnie stworzymy także „Plany dla Dzielnic”. 12 miesięcy temu rozpoczęliśmy pierwsze spotkania, które pokazują najpilniejsze potrzeby w mieście. Teraz będziemy kontynuować spacery i warsztaty - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.

W lutym rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. W związku z tym do Lublina trafili uchodźcy z Ukrainy, szukający schronienia. W kulminacyjnym momencie, blisko co piąty mieszkaniec Lublina był obywatelem Ukrainy, a oferowana uchodźcom pomoc musiała objąć wszystkie obszary życia. Na początku wojny niezbędne było zapewnienie bezpiecznego schronienia, wyżywienia, dostępu do opieki zdrowotnej i zaspokojenie podstawowych potrzeb socjalnych. W pomoc zaangażowały się organizacje, wolontariusze i Miasto, szczególnie w ramach Lubelskiego Społecznego Komitetu Pomocy Ukrainie.

- Lubelski model zarządzania tą sytuacją kryzysową jest unikalny w skali kraju. Aktualnie kluczowe jest podejmowanie działań długofalowych związanych z dalszą integracją obywateli Ukrainy poprzez naukę języka, doradztwo zawodowe i pomoc w znalezieniu pracy, ale także organizację wspólnych wydarzeń. Z myślą o młodych mieszkańcach miasta z Polski i z Ukrainy utworzono Spilno Lublin, czyli miejsce wsparcia i integracji dla dzieci i młodzieży. Zadania pomocowe na rzecz Ukrainy koordynują m.in. pełnomocnicy powołani przez Prezydent Miasta Lublin: ds. pomocy obywatelom Ukrainy i włączania poprzez kulturę - informue lubelski Ratusz.

Miasto musiało się też zmierzyć, realizowano strategię zapewniającą rozwój. Pierwsze miejsce na liście wydatków zajmują przedszkola i szkoły. W tym roku Miasto przeznaczy ponad 821 mln zł na funkcjonowanie jednostek oświaty. Z kolei nakłady inwestycyjne wyniosą ponad 60 mln zł, zaś ponad 4,5 mln zł remonty w szkołach i przedszkolach.

Natomiast drogowe wydatki inwestycyjne w 2022 roku wyniosły blisko 100 mln zł. Trwa np. budowa Dworca Metropolitalnego wraz z przebudową okolicznych ulic. Zaś na remonty dróg i chodników we wszystkich dzielnicach Miasto przeznacza ponad 1 mln zł więcej niż w 2021 roku. Plany roczne w tym zakresie objęły wydatki w wysokości blisko 8 mln zł. Miasto buduje również nowe placówki kulturalne, społeczne oraz obiekty sportowe. Bilans zrealizowanych inwestycji w zakresie infrastruktury miejskiej i drogowej to blisko 300 mln zł.

Poza tym, Lublin inwestuje w przestrzenie miejskie, tworząc zielone tereny rekreacyjne. W ostatnim roku nasadzono około 1,2 tys. drzew i ponad 3 tys. krzewów, dodatkowo inwestycje w ramach „Zielonego Budżetu” objęły realizację 14 nowych skwerów. Aktualnie w utrzymaniu Miasta znajduje się ponad 130 placów zabaw i siłowni plenerowych w 84 miejscach.

- Przygotowywane są kolejne miejsca uzupełniające ofertę miejską w tym zakresie. Lublin od lat stawia na rozwój dzielnic, wyposażając je sukcesywnie w biblioteki, ośrodki kultury, obiekty rekreacyjne czy szkoły. Wspólnie z mieszkańcami, Radami Dzielnic oraz lokalnymi działaczami i liderami opinii analizuje każdą z dzielnic, by określić plany dalszego ich rozwoju w ramach realizowanego od roku „Planu dla Dzielnic”. Do tej pory wykonano naprawy i usprawnienia za blisko 1 mln zł. Nowy projekt partycypacyjny wprowadzono w 2022 roku, uzupełniając dotychczasowe działania w ramach Budżetu Obywatelskiego, Zielonego Budżetu i Inicjatywy Lokalnej - podaje Ratusz.

Dodatkowo, Miasto przygotowuje się do obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. Powstają miejsca dla młodych, takie jak Hej! przy ul. Peowiaków 11 czy Miejscówka w Skende. Otwarto również Centrum Pomocy Dzieciom – specjalistyczną placówkę wsparcia psychologicznego dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów.

Natomiast program „Rodzina Trzy Plus” w tym roku obchodził jubileusz 10-lecia. Z jego oferty korzysta już ponad 20 tys. członków dużych rodzin, a prowadzone działania na rzecz rodzin, seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami są doceniane w Polsce i na arenie międzynarodowej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy