reklama
reklama

Lublin bez dotacji na dworzec. Prezydent Żuk chce wyjaśnień od premiera: Cała ta sytuacja budzi szereg kontrowersji

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Wikipedia

Lublin bez dotacji na dworzec. Prezydent Żuk chce wyjaśnień od premiera: Cała ta sytuacja budzi szereg kontrowersji - Zdjęcie główne

Prezydent Krzysztof Żuk poinformował, że zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego z wnioskiem o wyjaśnienie powodów, dla których budowa Dworca Metropolitalnegonie nie znalazła się na opublikowanej tydzień temu liście inwestycji lokalnych, które otrzymają rządowe wsparcie finansowe | foto Wikipedia

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Miasto Lublin nie uzyskało dofinansowania na budowę Dworca Metropolitalnego w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Dlatego Krzysztof Żuk - prezydent Lublina, zwrócił się o wyjaśnienie powodów odrzucenia wniosku, do premiera Mateusza Morawieckiego.
reklama

Lublin starał się dofinansowanie na Dworzec Metropolitalny
 
Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to program, w ramach którego rządowe środki trafiają do gmin, powiatów i miast w całej Polsce na inwestycje bliskie ludziom. Wsparcie jest bezzwrotne i pochodzi z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
 
Miasto Lublin w ramach pierwszego naboru otrzymało dofinansowanie, w trakcie drugiego już nie i podczas ostatniego - trzeciego naboru również nie otrzymało środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dla samorządów województwa lubelskiego. W trzecim naborze, samorząd starał się o 30 mln zł dofinansowania na budowę Dworca Metropolitalnego, który powstanie między ul. Młyńską a Gazową, a budowa już trwa. W budżecie miasta na 2021 r. zarezerwowano na tę inwestycję 123,5 mln zł. Wniosek o dotację złożono pod koniec 2020 roku.
 
Prezydent Żuk chce wyjaśnień od premiera
 
Sprawę w mediach społeczniościowych - na swoim oficjalnym pfocilu Facebook skomentował kilka dni temu Krzysztof Żuk - prezydent Lublina. Teraz na prezydenckim profilu pojawił się kolejny wpis na ten temat. Prezydent poinformował, że zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego z wnioskiem o wyjaśnienie powodów, dla których budowa Dworca Metropolitalnegonie nie znalazła się na opublikowanej tydzień temu liście inwestycji lokalnych, które otrzymają rządowe wsparcie finansowe.
 
 
Krzysztof Żuk podkreślił, że w piśmie do premiera zwrócił uwagę, że inwestycja związana z budową Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego dla Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego, mimo że realizowana przez Miasto, ma zasięg zdecydowanie większy niż tylko lokalny. Zaznaczył, że z uwagi na specyfikę inwestycji ma ona charakter ponadregionalny i ma za zadanie zwiększyć konkurencyjność transportu zbiorowego poprzez integrację w jednym miejscu komunikacji miejskiej i podmiejskiej, autobusowej, kolejowej oraz zapewnić odpowiednią dostępność regionalnego portu lotniczego.
 
Projekt spełnia wszystkie kryteria
 
Żuk uważa, że ten projekt spełnia wszystkie kryteria, jakie Rząd RP określił w lipcu ubiegłego roku w uchwale o wsparciu zadań realizowanych przez samorządy lokalne, w tym zasadę zrównoważonego rozwoju, kompleksowość planowanej inwestycji, ograniczenia emisyjności i poziomu ingerencji planowanych inwestycji w środowisko, kryterium dotyczące kosztów planowanej inwestycji w stosunku do planowanych dochodów jednostki w roku rozpoczęcia inwestycji. Dodał też, że kryterium liczby osób, na które planowana inwestycja będzie miała korzystny wpływ, kryterium związane z wpływem planowanej inwestycji na ograniczenie skutków klęsk żywiołowych lub zapobieganie im w przyszłości, jeżeli planowana inwestycja może mieć taki wpływ, zasady niedyskryminacji i dostępności dla osób z niepełnosprawnościami.
 
Dlatego prezydent zwraca się więc do premiera o udzielenie odpowiedzi, jakie przesłanki skutkowały brakiem wsparcia tej inwestycji.
 
"Cała ta sytuacja budzi szereg kontrowersji"
 
- Trudno jest zrozumieć taką decyzję, skoro wszystkie wymagane kryteria zostały spełnione. Nie mogło być inaczej, skoro wniosek uzyskał pozytywną ocenę Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020 i uzyskał dofinansowanie ze środków unijnych. Tym bardziej cała ta sytuacja budzi szereg kontrowersji. Być może błędnym jest wymaganie w tej sytuacji racjonalnego wytłumaczenia braku wsparcia, ale lata aplikowania o środki pochodzące z budżetu UE zakorzeniły głębokie przekonanie, co do transparentności procesu aplikacji i możliwości wniesienia odwołania od decyzji instytucji dokonującej oceny i udzielającej wsparcia.
 
Zdaniem prezydenta jest to o tyle niezrozumiałe, że środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych mają za zadanie przeciwdziałać negatywnym społeczno-gospodarczym skutkom COVID-19 i mają być odpowiedzią na apele wszystkich samorządów, bez względu na szczebel, które w kontekście spadających dochodów, są zaangażowane w realizację dużych projektów inwestycyjnych.
 
 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama