Reklama

Reklama

Krzysztof Żuk: Znowu ZERO złotych rządowej pomocy finansowej dla Lublina. Miasto bez środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: DSM

Krzysztof Żuk: Znowu ZERO złotych rządowej pomocy finansowej dla Lublina. Miasto bez środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych - Zdjęcie główne

Na oficjalnym profilu Facebook prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka w środę (31 marca) pojawił się wpis na temat rozdania środków w ramach Rządowego Funduszu Inwetycji Lokalnych | foto DSM

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Miasto Lublin ponownie nie otrzyma dofinansowania z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Samorząd starał się dotację na budowę Dworca Metropolitalnego.

Reklama

Lublin starał się o 30 mln zł
 
Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to program, w ramach którego rządowe środki trafiają do gmin, powiatów i miast w całej Polsce na inwestycje bliskie ludziom. Wsparcie jest bezzwrotne i pochodzi z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
 
Miasto Lublin w ramach naboru znowu nie otrzymało środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dla samorządów województwa lubelskiego. Samorząd starał się o 30 mln zł dofinansowania na budowę Dworca Metropolitalnego, który powstanie między ul. Młyńską a Gazową, a budowa już trwa. W budżecie miasta na 2021 r. zarezerwowano na tę inwestycję 123,5 mln zł. Wniosek o dotację złożono pod koniec 2020 roku.
 
Na oficjalnym profilu Facebook prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka w środę (31 marca) pojawił się wpis na ten temat. 
 
- Znowu ZERO złotych rządowej pomocy finansowej dla Lublina. Dziś poznaliśmy wyniki kolejnego naboru do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Na liście projektów dofinansowanych w województwie lubelskim jest 106 pozycji. Próżno szukać wśród nich projektu zgłoszonego przez Lublin, a wnioskowaliśmy o dofinansowanie budowy nowego Dworca Metropolitalnego, inwestycji o znaczeniu istotnym nie tylko dla miasta, ale ważnej dla całego regionu. Znowu rząd pominął większość największych polskich miast, w których partie koalicji rządowej od lat nie są w stanie wygrać wyborów samorządowych. Znów na liście projektów, które otrzymają pomoc finansową widzę w większości samorządy, w których rządzą politycy PiS - czytamy na profilu prezydenta.
 
Dalej można przeczytać, że Lublin i inne duże miasta są szczególnie dotknięte ekonomicznymi skutkami pandemii i już przed pandemią finanse samorządów lokalnych negatywnie odczuły skutki polityki podatkowej rządu.
 
"Według zasady równi i równiejsi"
 
- Przecieki dotyczące planu odbudowy, tzw. "Nowego Ładu", którego ogłoszenie już zapowiedział premier Morawiecki również niepokoją, bo zwiastują kolejne zmiany w podatkach, które spowodują uszczuplenie przychodów samorządów, a to przecież z nich finansowane są usługi dla mieszkańców i inwestycje. W tej sytuacji dzielenie rządowej pomocy finansowej dla samorządów według zasady "równi i równiejsi" w dodatku na niejasnych i nieprzejrzystych zasadach to jawna dyskryminacja samorządów, których włodarze stoją w opozycji wobec rządu - czytamy na prezydenckim Facebooku - Widzę już w mediach społecznościowych, że posłowie PiS, którzy przed wyborami tak gorąco zabiegali o głosy mieszkańców Lublina, jako największego miasta w regionie cieszą się, że miliony od rządu właśnie trafiły gdzieś indziej. Powinno to dać mieszkańcom Lublina do myślenia.
 
Na liście dofinansowanych w ramach RFIL z województwa lubelskiego znalazły się m.in. Tarnawatka (powiat tomaszowski), Wohyń (powiat radzyński), Potok Górny (powiat biłgorajski), Milanów (powiat parczewski), Żmudż (powiat chełmski), Serniki (powiat lubartowski), Komarówska Podlaska (powiat radzyński), Ostrów Lubelski (powiat lubartowski), Fajsławice (powiat krasnostawski), Janów Podlaski (powiat bialski), Radzyń Podlaski, Dęblin, Dorohusk, Łęczna, Parczew, Hrubieszów, Chełm, Krasnystaw, Puławy, Łuków, Bełżyce, Nałęczów, Włodawa, Kraśnik i powiat świdnicki.
 
Wcześniej Lublin złożył 10 wniosków
 
W poprzednim "rozdaniu" środków z tego programu Miasto Lublin złożyło 10 wniosków o dotacje i również nic nie otrzymało. Samorząd złożył wniosek o pieniądze na m.in. budowę przedłużenia ulicy Lubelskiego Lipca 80, niezbędnego dla sprawnej obsługi regionalnej komunikacji z Dworcem Metropolitalnym.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy