reklama
reklama

Powstała koncepcja Zielonej Sieci Lublina. We wtorek prezentacja

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Powstała koncepcja Zielonej Sieci Lublina. We wtorek prezentacja - Zdjęcie główne

Powstała koncepcja Zielonej Sieci Lublina. We wtorek prezentacja | foto Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Absolwenci i wykładowcy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II przygotowali koncepcję Zielonej Sieci Lublina. Idea polega na połączeniu wszystkich lubelskich terenów zieleni w system rekreacyjny i przyrodniczy za pomocą zielonych łączników.
reklama

- Pandemia zwiększyła zapotrzebowanie na tereny zieleni, bliskie i łatwo dostępne z miejsca zamieszkania - mówi dr inż. Jan Kamiński z Katedry Kształtowania i Projektowania Krajobrazu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Odpowiedzią na to zapotrzebowanie może być połączenie terenów zieleni na obszarze Lublina w Zieloną Sieć. Prezentację koncepcji, przygotowanej przez absolwentów i wykładowców architektury krajobrazu KUL we współpracy z Ośrodkiem "Brama Grodzka - Teatr NN" oraz Urzędem Miasta Lublin, zaplanowano online w ramach cyklu Rozmowy o mieście. Odbędzie się ona we wtorek (20 kwietnia) godz. 17.00.

Idea Zielonej Sieci polega na połączeniu wszystkich lubelskich terenów zieleni w system rekreacyjny i przyrodniczy za pomocą zielonych łączników. Jej realizacja ma znacznie zwiększyć dostępność terenów zieleni. - Wchodząc do jednego parku lub wąwozu zyskujemy swobodny dostęp do wszystkich terenów w mieście - wyjaśnia wykładowca KUL.

Projekty tego typu są od lat realizowane w dużych miastach - Przykładami mogą być: Zielona sieć Hamburga, londyński Jubilee Greenway, sieć Greenprint w Memphis oraz Park Connector Network w Singapurze - wskazuje ekspert. - Lublin ze swoim naturalnym systemem dolin i wąwozów przenikających zabudowę miejską, parkami i skwerami posiada ogromny potencjał - podkreśla dr Kamiński.

Jego zdaniem ważną rolę w budowie Zielonej Sieci mogą też odegrać m.in. ogrody działkowe, tereny półnaturalne, tereny poprzemysłowe, kolejowe, powojskowe, które mogą zostać wykorzystane jako zielone łączniki. - Każdy z takich łączników, w zależności od szerokości, może zawierać nasadzenia drzew, krzewów, ścieżkę pieszą, trasę rowerową czy miejsca rekreacji i odpoczynku - dodaje.

Początkiem prac nad Zieloną Siecią była koncepcja Green Connection, autorstwa Jana Kamińskiego i Ewy Kipty, przygotowana w ramach starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Pomysł rozwinęli absolwenci KUL: mgr inż. Judyta Stani, mgr inż. Anna Stoffer i mgr inż. Marcin Bieńko - absolwenci gospodarki przestrzennej i architektury krajobrazu KUL. Efektem tej pracy jest mapa proponowanych łączników wraz z opisem idei i przykładami rozwiązań.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama