reklama
reklama

Powstaje Politechniczna Sieć Obronności i Bezpieczeństwa. Dołączyła do niej Politechnika Lubelska

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: B. Motyka

Powstaje Politechniczna Sieć Obronności i Bezpieczeństwa. Dołączyła do niej Politechnika Lubelska - Zdjęcie główne

Powstaje Politechniczna Sieć Obronności i Bezpieczeństwa | foto B. Motyka

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Trzy politechniki: Lubelska, Rzeszowska i Świętokrzyska, będą współpracować na rzecz nowoczesnych technologii w zakresie obronności i bezpieczeństwa, przemysłu zbrojeniowego oraz modernizacji polskiej armii.
reklama

W ramach Politechnicznej Sieci Obronności i Bezpieczeństwa planowane są wspólne działania służące realizacji badań naukowych dla obronności i bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej. Zdaniem rektora Politechniki Rzeszowskiej prof. Piotra Koszelnika sektor obronny, chcąc się rozwijać, potrzebuje pomysłów, nowoczesnych technik i wdrożeń oraz specjalistów. 

- Ostatnie miesiące jasno pokazują, że badania w zakresie technologii obronności i bezpieczeństwa są kluczowe w aspekcie sytuacji geopolitycznej. W Rzeszowie widzimy to w szczególny sposób. Dlatego też podejmujemy współpracę w zakresie badań naukowych dotyczących tych obszarów. Jestem przekonany, że rezultatem będą nowe, ważne, ale przede wszystkim polskie technologie, które uniezależnią nas od zewnętrznych, często trudnych sytuacji. Inwestycja w nasze uczelnie i nasze pomysły da naszemu krajowi niezależność od zewnętrznych dostawców w zakresie obronności i bezpieczeństwa - podkreślił prof. Piotr Koszelnik.

Celem inicjatywy jest wymiana wiedzy i doświadczeń trzech uczelni technicznych oraz współtworzenie projektów badawczo-rozwojowych, co jest istotne ze względu na odradzanie się przemysłu zbrojeniowego i potrzebę wspomagania go przez innowacyjne rozwiązania naukowe.

- Przemysł obronny tworzy obszerną przestrzeń dla naukowców do prowadzenia badań i realizacji projektów na potrzeby bezpieczeństwa kraju. Posiadamy odpowiednie zaplecze laboratoryjne, świetnych specjalistów inżynierów z zakresu wysokich technologii. Łącząc siły, zwiększamy możliwości i potencjał wdrożeniowy w kontekście nowych rozwiązań dla wojska. Naszym celem jest włączenie się w szeroko rozumianą modernizację polskiej armii - mówił prof. Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej. 

- Nasi naukowcy opracowują wiele innowacyjnych rozwiązań dla przemysłu, które pomagają tworzyć kolejne, tym razem znajdujące wykorzystanie w obszarze polskiej obronności. Dysponujemy specjalistyczną wiedzą, nowoczesną bazą laboratoryjną oraz instrumentami wsparcia transferu technologii. Dzięki temu będziemy dla pozostałych członków Sieci realnym wsparciem naukowym. Łącząc potencjały naszych trzech uczelni, mamy szansę wypracować rozwiązania, które będą służyły naszemu wojsku. Myślimy już o konkretnych produktach takich, jak lufy do armatohaubic czy silniki do wozów bojowych - dodał rektor Politechniki Lubelskiej, prof. Zbigniew Pater.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama