reklama
reklama

Politechnika Lubelska w ogólnoświatowym, prestiżowym rankingu. Jako jedyna uczelnia z Lublina

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Politechnika Lubelska

Politechnika Lubelska w ogólnoświatowym, prestiżowym rankingu. Jako jedyna uczelnia z Lublina - Zdjęcie główne

Politechnika Lubelska w ogólnoświatowym, prestiżowym rankingu. Jako jedyna uczelnia z Lublina | foto Politechnika Lubelska

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina22 polskie uczelnie znalazły się wśród najlepszych na świecie w 20. edycji QS World University Rankings 2024. Na liście rankingowej w przedziale 1201-1400 uplasowała się Politechnika Lubelska.
reklama

Do rankingu zgłosiły się łącznie 2963 instytucje z całego świata. W zestawieniu znalazło się 1500 uczelni ze 104 krajów.

- Politechnika Lubelska jest jedyną uczelnią z Lublina, która została uwzględniona w tegorocznym rankingu. Oprócz niej sklasyfikowane zostały w przedziale 1201-1400 jeszcze cztery szkoły wyższe. To uniwersytety: Rzeszowski, Warmińsko-Mazurski, Śląski oraz Uniwersytet w Białymstoku. QS World University Rankings to jeden z najbardziej prestiżowych zestawień uczelni na świecie - informuje Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik prasowy Politechniki Lubelskiej.

Wyniki opierają się na analizie 17,5 mln artykułów naukowych i opiniach ponad 240 tys. wykładowców uniwersyteckich i pracodawców. Ranking zmienił w tym roku sposób oceny uniwersytetów w porównaniu z poprzednimi latami i obecnie opiera się na pięciu głównych kryteriach.

- Pięćdziesiąt procent wagi stanowi wskaźnik badań i odkryć, z czego 30% składa się z ocen ekspertów akademickich z całego świata, a pozostałe 20% z liczby cytowań. Wskaźnik ten obliczany jest na podstawie danych z bazy Scopus. Kolejne 20% oceny stanowi wskaźnik zatrudnialności, oparty głównie na opiniach pracodawców. Inne kryteria oceny i ich wagi to stosunek liczby wykładowców do liczby studentów (10%), zaangażowanie międzynarodowe (15%) oceniane na podstawie liczby zagranicznych naukowców, studentów i udziału w międzynarodowych sieciach badawczych oraz zaangażowanie w kwestie zrównoważonego rozwoju (5%) - wyjaśnia Iwona Czajkowska-Deneka.

Najlepiej ocenianymi wskaźnikami dla Politechniki były: udział w międzynarodowych sieciach badawczych, stosunek liczby wykładowców do liczby studentów oraz wyniki zatrudnienia.

Ranking przygotowuje brytyjska firma Quacquarelli Symonds, która wydaje publikacje poświęcone edukacji i studiowaniu za granicą. 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama