reklama
reklama

Politechnika Lubelska w międzynarodowym rankingu. Wyróżniono też dwóch naukowców

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Politechnika Lubelska w międzynarodowym rankingu. Wyróżniono też dwóch naukowców - Zdjęcie główne

Politechnika Lubelska | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina W II edycji rankingu Research.com Politechnika Lubelska sklasyfikowana została w trzech dyscyplinach. W zestawieniu znalazło się też dwóch naukowców uczelni.
reklama

Celem zestawienia jest pokazanie wiodących instytucji i naukowców z całego świata w określonych dziedzinach badań. W zakresie Mechanical and Aerospace Engineering (inżynieria mechaniczna i lotnicza) uwzględniono 550 uczelni technicznych z 50 krajów, w tym 6 szkół wyższych z Polski.

Politechnika Lubelska w zestawieniu krajowym jest na drugim miejscu, a wprzedza ją Politechnika Łódzka. Z kolei za nią są Politechniki Opolska i Białostocka, AGH w Krakowie oraz Politechnika Gdańska. W skali całego świata lubelska uczelnia jest na 250. pozycji. W dziedzinie Engineering and Technology (inżynieria i technologia) Politechnika Lubelska na 7 jednostek zajmuje 5. miejsce w Polsce oraz 1046. pozycję wśród 1146 szkół na świecie. Natomiast w obszarze Materials Science (nauka o materiałach) lubelska uczelnia uplasowała się na 5. miejscu pośród 10 krajowych uczelni, a na świecie, na 1033 sklasyfikowanych jednostek, znajduje się na 824. pozycji. Miejsce w rankingu oparte jest na osiągnięciach wszystkich czołowych naukowców związanych z daną uczelnią. Na przykład dla dyscypliny Mechanical and Aerospace Engineering przebadano ponad 5741 badaczy.

W zestawieniu znalazło się 11 osób z Polski, w tym dwóch naukowców Politechniki Lubelskiej: prof. Tomasza Sadowskiego oraz prof. Grzegorza Litaka. Prof. Tomasz Sadowski oprócz tego, że zajął 3. pozycję w Polsce i 618. miejsce na świecie w Mechanical and Aerospace Engineering, to również odniósł sukces w dyscyplinie Materials Science, jako 12. naukowiec na liście krajowej. Jest kierownikiem Katedry Mechaniki Ciała Stałego Wydziału Budownictwa i Architektury. Naukowo zajmuje się badaniami w zakresie wieloskalowego modelowania zachowania się materiałów kompozytowych i konstrukcji inżynierskich w warunkach obciążeń mechanicznych i termicznych.

- Jego D-Index wynosi 52, a liczba cytowań 5825. Prof. Grzegorz Litak uplasował się 9. pozycji w kraju i 1338. miejscu na świecie. Pełni funkcję kierownika Katedry Automatyzacji Wydziału Mechanicznego. Jest ekspertem z dziedziny dynamiki wirników w zastosowaniu do łożysk tocznych oraz w obróbce skrawaniem. Jego D-Index wynosi 37, a liczba cytowań 5557. Próg indeksu D dla włączenia naukowca do rankingu wynosi 30, jeśli większość jego publikacji dotyczy danej dyscypliny. Kryteria włączenia naukowców do rankingu najlepszych badaczy opierają się na wskaźniku D, stosunku publikacji wniesionych w ramach wybranej dyscypliny, plus nagrody i osiągnięcia naukowców - informuje Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik prasowy Politechniki Lubelskiej.

- To kolejne zestawienie, które wskazuje na wysoką efektywność naszych badań naukowych, w szczególności w obszarze inżynierii mechanicznej. Należy ona do głównych dyscyplin naukowych na Politechnice Lubelskiej. W ostatniej ewaluacji otrzymała najwyższą kategorię naukową A+. Ten ranking tylko potwierdził jej wysoką, prestiżową pozycję - mówi rektor Politechniki Lubelskiej, prof. Zbigniew Pater.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama