Człowiek zakłada kombinezon, na którym umieszczone są znaczniki LED. System kamer w podczerwieni rejestruje ich ruch. Po przetworzeniu danych otrzymuje się trójwymiarowy obraz stanowiący doskonałe odwzorowanie naturalnych ruchów człowieka, ale zmienionego np. w robota, chomika, krokodyla. Takie możliwości ma jedna z lubelskich uczelni.
- Magia, którą zobaczymy podczas otwarcia Laboratorium Aktywizacji i Analizy Ruchu możliwa jest dzięki nawatorskiemu i jedynemu w Polsce 28-kamerowemu optycznemu aktywnemu systemowi akwizycji ruchu firmy PhaseSpace. Jednocześnie może on filmować całą grupę ludzi. Jest też mobilny, dzięki czemu nagrania można prowadzić także poza laboratorium. System tworzenia zaawansowanych animacji na podstawie zarejestrowanego ruchu może być wykorzystany w filmach lub grach komputerowych. Rozrywka to tylko jedna z możliwości. Ortopedzi i fizjoterapeuci na pewno zainteresują się możliwością analizy sposobu poruszania się osób cierpiących na schorzenia ruchu. Trenerzy dostaną możliwość analizy ruchu sportowców. Zainteresowani utrwaleniem dziedzictwa kulturowego mogą m.in. rejestrować tańce ludowe - informuje Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik prasowy Politechniki Lubelskiej.
- Dzięki nowemu systemowi motion capture będziemy mogli nawiązać współpracę z kolejnymi podmiotami zarówno z branży medycznej, IT, jak i sportowcami, fizjoterapeutami czy organizacjami związanymi z kulturą - mówi dr inż. Maria Skublewska-Paszkowska, kierownik Zakładu Wizji Komputerowej i Uczenia Maszynowego Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej.
Otwarcie Laboratorium Akwizycji i Analizy Ruchu Katedry Informatyki Politechniki Lubelskiej odbędzie się we wtorek (9 lipca) o godz. 10.00 w Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii Politechniki Lubelskiej (Rdzewiak), sala 505, ul. Nadbystrzycka 36C, 20-618 Lublin.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.