reklama
reklama

Kardiochirurg prorektorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Koryszko/KUL

Kardiochirurg prorektorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego - Zdjęcie główne

foto Tomasz Koryszko/KUL

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Kardiochirurg i transplantologprof. Michał Zembala został powołany na prorektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ds. klinicznych i rozwoju badań medycznych.
reklama

Nowy prorektor zacznie urzędowanie od września. Z Wydziałem Medycznym KUL związany jest od ubiegłego roku. Do tej pory był pełnomocnikiem rektora ks. prof. Mirosława Kalinowskiego.

- Funkcja prorektora KUL, uniwersytetu z ponad 105 letnią tradycją, gronem wielkich profesorów na przestrzeni dekad i wybitnych absolwentów, jest dla mnie tak zaszczytem, jak i wyzwaniem. Chcemy budować społeczność medyków, którzy oprócz wszechstronnego i zgodnego ze współczesnym kanonem wiedzy wykształcenia medycznego będą stawiać dobro chorego na pierwszym miejscu  - powiedział prof. Michała Zembala. - Poza dydaktyką, chcemy skoncentrować nasze wysiłki na budowie nowego centrum sercowo-naczyniowego, w którym chorzy znajdą fachową pomoc nawet w najtrudniejszych przypadkach, studenci - inspiracje do nauki i poszukiwania siebie, a naukowcy - miejsce do klinicznego i przedklinicznego rozwoju. Głęboko wierzę, że współpraca ze środowiskiem akademickim tak mocno reprezentowanym w Lublinie, przyczyni się do wzmocnienia roli województwa na mapie potrzeb zdrowotnych kraju.

Dodał, że w jego metodologii i pojmowaniu medycyny istotne jest holistyczne podejście do pacjenta, a w tym spotyka się z koncepcją Wydziału Medycznego KUL, którą przedstawia rektor ks. prof. Kalinowski.

- Powiedziano kiedyś, że tutaj jest Polska drugiej prędkości. To dobrze, bo jak człowiek wolniej jedzie, to więcej widzi. Dostrzega nie tylko ogromny potencjał regionu, ale przede wszystkim - luki w niesionej pomocy. Brakuje bardzo ośrodka transplantacyjnego. A przecież wystarczy spojrzeć na wspaniałego prof. Kutarskiego - wybitnego kardiochirurgia z zamojskiej kliniki, który żyje lata z przeszczepionym sercem i niesie pomoc mieszkańcom nie tylko regionu, ale i kraju. Kluczowym będzie dla naszego wydziału współpraca międzynarodowa. Nawiązaliśmy i poszerzamy współpracę z zagranicznymi klinikami i uniwersytetami, m.in. z Polikliniką Gemelli w Rzymie. Wspólne warsztaty, zabiegi czy granty naukowo-badawcze wzbogacą dorobek obu uczelni i stanowić będą bazę rozwoju naukowego" - zaznaczył prof. Zembala.

Z kolei rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski podkreślił, że uniwersytet wśród swoich priorytetów stawia na rozwój Wydziału Medycznego.

- Jest to strategicznym celem na najbliższe lata, podobnie jak szpitalne oddziały kliniczne i badania medyczne. Dlatego podjąłem decyzję o powołaniu prorektora, który zajmie się tym zakresem. Prof. Zembala to bardzo dobry i doświadczony kardiochirurg, podobnie jak naukowiec. Uczestniczy w wielu zagranicznych sympozjach i konferencjach, systematycznie wykonuje zabiegi operacyjne. Liczę, że jego działania i podejmowane decyzje, przyczynią się do budowy na KUL i w Lublinie, mocnego ośrodka naukowo-medycznego, który będzie służył pacjentom - powiedział ks. prof. Kalinowski.

Prof. Michał Zembala był m.in. ordynatorem Oddziału Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Płuc oraz Mechanicznego Wspomagania Krążenia w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Jest absolwentem Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Odbył staże naukowe i badawcze w Montefiore Medical Center, Albert Einstein College of Medicine, Yeshiva University w Nowym Jorku i Laboratorium Medycznym Regeneracyjnym Uniwersytetu Harvarda. Ukończył również studium Surgical Leadership Program Harvard Medical School w Bostonie. Jest synem kardiochirurga prof. Mariana Zembali, który wraz z prof. Zbigniewem Religą przeprowadził w 1985 r. w Zabrzu pierwszy w Polsce przeszczep serca.

Poza tym, decyzją rektora ks. prof. Mirosława Kalinowskiego do grona kierowniczego wejdzie też ks. dr. hab. Piotr Wiśniewski, prof. KUL, który będzie zajmował się misją uniwersytetu.

- Misją każdego uniwersytetu, a w szczególności katolickiego, jest nie tylko kształtowanie postaw intelektualnych młodzieży i przekazywanie im wiedzy, ale także ich formacja duchowa i w takim duchu chciałbym też pełnić funkcję prorektora - wyjaśnia ks. prof. Piotr Wiśniewski.

Z KUL związany jest od ponad dziesięciu lat. Jest dyrektorem Instytutu Nauk o Sztuce KUL, kieruje też Katedrą Badań nad Monodią i Polifonią Religijną. Z wykształcenia jest muzykologiem, a naukowo interesuje się chorałem gregoriańskim, muzyką średniowiecza oraz rękopisami muzyczno-liturgicznymi. Ks. prof. Wiśniewski należy też m.in. do Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych.

W kolegium rektorskim pozostanie dr hab. Beata Piskorska, prof. KUL, która obecnie jest prorektorem ds. studentów, doktorantów i rozwoju. W nowej kadencji poza sprawami studenckimi będzie odpowiedzialna za kwestie związane z umiędzynarodowieniem KUL.

Do końca sierpnia kolegium rektorskie KUL funkcjonować będzie w dotychczasowym składzie. Zmiany obowiązywać będą od 1 września.

- Nowe wyzwania, nowi ludzie. Myślę, że kadencja 2024-2028 będzie czasem dalszego wzrostu naszego uniwersytetu - podsumowuje ks. prof. Mirosław Kalinowski.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama