reklama
reklama

Politechnika Lubelska kusi nowymi kierunkami. Rekrutacja na studia niebawem wystartuje

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Politechnika Lubelska

Politechnika Lubelska kusi nowymi kierunkami. Rekrutacja na studia niebawem wystartuje - Zdjęcie główne

foto Politechnika Lubelska

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaNa Politechnice Lubelskiej niebawem ruszy rekrutacja. Na kandydatów czeka blisko 2100 miejsc na 29 kierunkach na studiach stacjonarnych I stopnia.
reklama

- Oferujemy kierunki studiów odpowiadające potrzebom zarówno młodzieży, jak i pracodawców. W tym roku nowościami są: cyberbezpieczeństwo, informatyka techniczna i wzornictwo przemysłowe - mówi prof. Paweł Droździel, prorektor ds. studenckich Politechniki Lubelskiej.

reklama

Cyberbezpieczeństwo oraz informatykę techniczną prowadzi Wydział Matematyki i Informatyki Technicznej. To odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na ekspertów IT w dobie cyfryzacji i zagrożeń w sieci. Z kolei wzornictwo przemysłowe – kierunek unikalny i międzyuczelniany – realizowany będzie na Wydziale Mechanicznym we współpracy z Wydziałem Artystycznym UMCS oraz Uniwersytetem Przyrodniczym. To połączenie inżynierii, estetyki i innowacyjnego myślenia.

Rekrutacja zaczyna się 13 maja i potrwa do 10 lipca, jednak kandydaci na architekturę muszą się pospieszyć – tam rejestracja zakończy się już 17 czerwca, ponieważ 23 i 24 czerwca odbędą się obowiązkowe egzaminy z rysunku. Wyniki rekrutacji będą znane 14 lipca.   

reklama

Wzornictwo przemysłowe

Wzornictwo przemysłowe do dzisiaj jeden z najbardziej wymagających procesów, który można zaliczyć zarówno zaprojektowanie, jak i wyprodukowanie przedmiotu. Ważne jest dobranie odpowiednich rozwiązań funkcjonalnych, wykorzystanie bezpiecznych i ekologicznych materiałów oraz najkorzystniejszej technologii wytwarzania. Najważniejsza jest jednak umiejętność odpowiadania na potrzeby użytkowników zarówno w sferze estetycznej, jak i funkcjonalnej. Przedsiębiorstwa szukają więc ekspertów z zakresu wzornictwa przemysłowego, żeby zwiększyć atrakcyjność oferowanych produktów i usług. Potrzebni są im ludzie kreatywni, innowacyjni i znający jednocześnie nowoczesne technologie. Takimi ludźmi będą właśnie absolwenci wzornictwa przemysłowego na Politechnice Lubelskiej. Po studiach będą mogli pracować w zespołach projektowych, współpracować z firmami produkcyjnymi, działami marketingu i sprzedaży, a także zakładać i prowadzić własne firmy. Zdobędą też umiejętności, które pozwalają im uczestniczyć w pracach związanych z doradztwem artystycznym, technicznym i organizacyjnym w kontekście opracowywania nowych produktów lub odnawiania już istniejących.

reklama

- Kompetencje absolwentów obejmują tworzenie innowacyjnych wzorów przemysłowych, opracowywanie znaków towarowych, prototypów oraz projektowanie produktów dla wielu branż przemysłu - podkreśla prof. Hubert Dębski, dziekan Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej.

-  Program kształcenia łączy w sobie elementy inżynierii mechanicznej, sztuki projektowej oraz nauk ekonomicznych, co pozwala na kompleksowe podejście do realizacji procesu wzorniczego – Wierzymy, że ten kierunek studiów będzie służyć wsparciu branżowego środowiska projektowego i kreatywnego poprzez kształcenie profesjonalnie przygotowanych specjalistów łączących kompetencje inżynierskie, menedżerskie i artystyczne, przygotowanych do realizacji przedsięwzięć z zakresu wzornictwa przemysłowego - mówi Mateusz Kunkiewicz, prezes Fundacji Rozwoju Desingu LuCreate.

reklama

Cyberbezpieczeństwo

Cyberbezpieczeństwo to natomiast kierunek jest odpowiedzią na wzrost liczby zagrożeń, takich jak ataki hakerskie, kradzież danych oraz zaawansowane działania z zakresu cyberwojny. Absolwenci Politechniki Lubelskiej będą umieli skutecznie przeciwdziałać tym zagrożeniom oraz rozwiązywać rzeczywiste problemy, z jakimi zmagają się organizacje w obliczu zagrożeń cybernetycznych.

- Na rynku pracy brakuje dziś specjalistów posiadających kompetencje w zakresie projektowania i wdrażania systemów zabezpieczeń, analizowania zagrożeń oraz reagowania na różnego typu incydenty. Uruchomienie kierunku cyberbezpieczeństwo wynika więc głównie z zapotrzebowania rynku pracy na specjalistów, którzy nie tylko znają technologie, ale posiadają również wiedzę z obszarów prawnych, organizacyjnych i społecznych związanych z cyberbezpieczeństwem - mówi dr inż. Joanna Szulżyk-Cieplak, prodziekan do spraw kształcenia Wydziału Matematyki i Informatyki Technicznej. 

Absolwenci po ukończeniu kierunku cyberbezpieczeństwo realizowanego na Politechnice Lubelskiej będą gotowi do podjęcia pracy w przedsiębiorstwach i instytucjach publicznych, centrach operacji bezpieczeństwa, firmach konsultingowych zajmujących się audytami i wdrażaniem systemów zabezpieczeń, a także w podmiotach odpowiedzialnych za tworzenie i rozwój krajowego systemu cyberbezpieczeństwa. Będą pełnić kluczowe role w ochronie krytycznej infrastruktury cyfrowej, a także w start-upach i firmach technologicznych rozwijających innowacyjne rozwiązania w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Informatyka techniczna

Współczesna gospodarka oparta na technologiach cyfrowych potrzebuje ekspertów projektujących, ale także potrafiących wdrożyć i utrzymać nowoczesne systemy informatyczne oraz technologie wspierające procesy automatyzacji, cyfryzacji i innowacji w różnych branżach. Taki właśnie ma być profil absolwenta nowego kierunku Politechniki Lubelskiej.

- Informatyka techniczna to naprawdę wyjątkowe studia interdyscyplinarne. Oczywiście będziemy kształcić specjalistów, którzy są informatykami, ale jednocześnie doskonale wiedzą, co dzieje się w przemyśle, w obszarach programowania linii automatycznych, analiz wielowymiarowych, zarządzania cyfrową dokumentacją projektową, programowaniem obrabiarek czy robotów - wylicza prof. Kamil Jonak, dziekan Wydziału Matematyki i Informatyki Technicznej.

Program studiów poszerzony został o praktyczne oraz innowacyjne wykorzystania technologii IT także w innych naukach technicznych. Nowe elementy obejmują m.in.  wykorzystanie sztucznej inteligencji w inżynierii środowiska oraz zastosowania komputerowego wspomagania prac inżynierskich na etapie projektowania, wytwarzania oraz eksploatacji. Ponadto opiera się on również na zastosowaniu skutecznych rozwiązań informatycznych w budownictwie. Studenci poznają też technologie Internetu Rzeczy i Internetu Rzeczy Robotycznych, które znacząco rewolucjonizują sposób komunikacji urządzeń i systemów. W toku studiów realizowane będą również tematy z zakresu technologii 3D wraz z wirtualną rzeczywistością VR oraz rozszerzoną AR.

- Bardzo ważne będą tu też kwestie bezpieczeństwa w kwestii robotyki mobilnej - podkreśla dziekan.

Absolwent informatyki technicznej będzie mógł znaleźć zatrudnienie zarówno w firmach z branży IT oraz jako informatyk specjalista od zastosowań technologicznych w przemyśle, w branżach związanych z budownictwem, inżynierią mechaniczną oraz inżynierią środowiska.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo