W ramach projektu pt. "Uczelnia dostępna – program rozwoju Politechniki Lubelskiej” zaplanowano różne działania i są to m.in. stworzenie aplikacji pomagającej poruszanie się po kampusie, pracownicy uczelni uczestniczyć będą w szkoleniach i warsztatach oraz w spotkaniach z psychologiem, zakupiony zostanie specjalistyczny sprzęt i oprogramowanie dla osób z różnymi dysfunkcjami.
Aplikacja "PL - uczelnia dostępna” będzie pomagać osobom niepełnosprawnym ruchowo, niewidomym i niedowidzącym w poruszaniu się po kampusie. Ma to być interaktywna mapa kampusu zawierająca wszystkie uczelniane obiekty wraz z nazwami i adresami oraz lokalizacją potencjalnych przeszkód architektonicznych. Aplikacja będzie ostrzegać np. przed wysokimi krawężnikami, nietypową nawierzchnią drogi i nierównościami w płytach chodnikowych.
- Wyobraźmy sobie, że osoba niepełnosprawna chce dostać się na zajęcia na Wydział Mechaniczny. Posiada ona telefon z systemem Android i wbudowany GPS z funkcją mówiącą. Może więc za pomocą aplikacji wyznaczyć swoją drogę i jeżeli będą się na niej znajdować przeszkody i utrudnienia, zostanie o tym poinformowana lub będzie ona mogła wybrać taką trasę, na której bariery architektoniczne nie występują. Droga będzie widoczna w urządzeniu, a nawigacja komendami głosowymi zaprowadzi użytkownika do celu - wyjaśnia Magdalena Kuś, kierownik projektu.
Osoby zalogowane do aplikacji będą mogły zgłaszać prośby o pomoc i przesyłać informacje o przeszkodach czy problemach na terenie kampusu. Dzięki temu mapa będzie mogła być na bieżąco aktualizowana.
Z kolei dziewięćdziesięciu pracowników naukowych, dydaktycznych i administracyjnych przejdzie szkolenia m.in. z technik radzenia sobie z własnymi emocjami w trudnej sytuacji, pierwszej pomocy czy praw autorskich dla lektorów pracujących z osobami niepełnosprawnymi.
- Ciekawą propozycją dla naszej kadry będą zajęcia z języka migowego oraz z nowoczesnych metod nauczania języków obcych i zajęć sportowych. Pracownicy dowiedzą się też w jaki sposób komunikować się i wspierać studentów z zaburzeniami psychicznymi oraz autyzmem. Zaplanowaliśmy również indywidualne spotkania z psychologiem oraz integracyjne warsztaty kreatywno-taneczne realizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Tańca z Lublina - mówi Magdalena Kuś.
W projekcie przewidziane są jeszcze prace dostosowujące infrastrukturę uczelni do potrzeb osób niepełnosprawnych poprzez m.in. niwelowanie barier dostępności do sieci bezprzewodowej i zakup edukacyjnego sprzętu specjalistycznego oraz oprogramowania dla osób z różnymi dysfunkcjami.
Politechnika Lubelska przeznaczy 3,5 mln zł na dostosowanie uczelni do potrzeb studentów i doktorantów z niepełnosprawnościami. Środki pochodzą z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.