reklama
reklama

Nowa odsłona sławnego. Możemy pomachać mieszkańcom Dublina i Nowego Jorku [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaPortale, które łączą odległe miasta, stworzyły teraz globalną sieć z lokalizacjami w Nowym Jorku, Dublinie, Wilnie i Lublinie. Realizowane do tej pory dwa równoległe połączenia: Nowy Jork - Dublin oraz Lublin - Wilno, będą od dziś (26 sierpnia) działały w systemie rotacyjnym.
reklama

– Z wielką radością witamy dziś Dublin i Nowy Jork – kolejne miasta, które dołączają do tego unikalnego projektu. Cieszymy się, że nasz Portal zyskuje coraz większy zasięg i popularność, otwierając przed nami nowe możliwości komunikacji i współpracy na skalę międzynarodową. Dzięki instalacji możemy od teraz zajrzeć na nowojorski Manhattan oraz do centrum Dublina, dzielić się kulturą, doświadczeniami oraz wspólnie inicjować nowe projekty – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji.  

„PORTAL” to instalacja, która poprzez kamery i duży okrągły ekran przekazuje za pośrednictwem łącza internetowego obraz w czasie rzeczywistym. Pomysłodawcą projektu jest litewski artysta Benediktas Gylys, którego fundacja jest inicjatorem przedsięwzięcia. Instalacja, która połączyła w 2021 roku Lublin i Wilno, stała się wizytówką miasta oraz wizualnym mostem pomiędzy przedstawicielkami i przedstawicielami różnych kultur i narodowości.

reklama

Wiosną tego roku do sieci dołączyły dwa kolejne miejsca – Nowy Jork i Dublin. Dotychczasowe równoległe połączenia pomiędzy Lublinem i Wilnem oraz Dublinem i Nowym Jorkiem sprzyjały różnorodnym interakcjom między tymi ośrodkami: spontanicznym konkursom tanecznym, występom artystycznym czy spotkaniom międzykulturowym, jak choćby wspólny posiłek mieszkanek oraz mieszkańców Wilna i Lublina w ramach festiwalu chłodnika Pink Soup Fest. Od poniedziałku 26 sierpnia wszystkie cztery miasta połączą się razem na stałe, co daje nowe możliwości podejmowania wyjątkowych inicjatyw. Transmisje na żywo będą zmieniały się w systemie rotacyjnym co 3 minuty.

– Jesteśmy zachwyceni, że w końcu możemy połączyć wszystkie cztery instalacje Portalu. Misją projektu jest budowa wielu Portali, które razem tworzą globalną całość – most do zjednoczonej planety, który zaprasza ludzi z odległych kultur do spotkań ponad granicami, różnicami i narracjami. Dotarcie do tego wyjątkowego dnia zajęło nam osiem lat i jesteśmy wdzięczni za nieustające wsparcie naszych partnerów w Dublinie, Nowym Jorku, Wilnie i Lublinie. Obecne cztery Portale stanowią fundament sieci, która będzie się rozrastać jeszcze w tym roku, przynosząc Portale do kolejnych krajów na całej planecie – mówi Benediktas Gylys, założyciel i pomysłodawca portals.org.

reklama

Główną ideą projektu było stworzenie platformy komunikacji dla mieszkanek i mieszkańców oraz osób odwiedzających miasta uczestniczące w inicjatywie. Po stronie polskiej operatorem projektu są Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża” oraz Miasto Lublin.

W Lublinie Portal znajduje się w samym centrum miasta, pokazując obraz z lubelskiego deptaka oraz placu Litewskiego, natomiast w Wilnie przed głównym dworcem kolejowym. W Nowym Jorku instalacja pojawiła się w jednym z najbardziej reprezentacyjnych miejsc Manhattanu – Flatiron South Public Plaza na Broadwayu, obok słynnego Flatiron Building. Z kolei w Dublinie Portal został zainstalowany przy głównej ulicy stolicy, O’Connell Street i skierowany jest na budynek The General Post Office oraz słynny monument The Spire.

reklama

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama