reklama
reklama

Wyższe "chorobowe" z powodu COVID-19. Lubelski ZUS wyjaśnia zasady

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Wyższe "chorobowe" z powodu COVID-19. Lubelski ZUS wyjaśnia zasady - Zdjęcie główne

Niektórzy dostaną wyższe "chorobowe" z powodu COVID-19. Lubelski ZUS wyjaśnia zasady | foto Pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Pracownicy podmiotów leczniczych, całodobowych placówek pomocy społecznej i strażacy ochotnicy mają prawo do wyższego zasiłku chorobowego. Otrzymają go, jeśli ich zwolnienie lekarskie, kwarantanna lub izolacja wynikają z zetknięcia z koronawirusem w pracy.
reklama

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wyższych zasiłkach chorobowych w związku z COVID-19. Dotyczy to osób pracujących w podmiotach leczniczych, całodobowych placówkach pomocy społecznej i strażaków ochotników. Osoby te mają prawo do wyższego zasiłku, jeśli ich zwolnienie lekarskie, kwarantanna lub izolacja wynikają z zetknięcia z koronawirusem w pracy. Dzięki temu, zamiast zasiłku chorobowego w wysokości 80% przysługuje im teraz świadczenie w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku. 

- Pierwsza grupa, której dotyczy zmiana przepisów, to osoby zatrudnione podmiotach leczniczych i ochotniczej straży pożarnej. Mogą otrzymać wyrównanie zasiłku chorobowego z 80 do 100% za okres od 5 września. W przypadku osób zatrudnionych w podmiotach leczniczych wyższy zasiłek obejmuje zarówno pracowników medycznych, jak i niemedycznych - informuje Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim. 

100% zasiłku dostaną też zatrudnieni w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej świadczących usługi całodobowo, w noclegowniach i innych placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym i w podeszłym wieku. W tym przypadku wyższy zasiłek obowiązuje od 29 listopada.

Żeby otrzymać zasiłek należy złożyć wniosek. Podmiot leczniczy lub jednostka pomocy społecznej potwierdzają w dokumentach do ZUS, że niezdolność do pracy, kwarantanna lub izolacja są efektem zetknięcia zatrudnionego z koronawirusem w związku z wykonywaniem przez niego obowiązków służbowych.

- W przypadku zwolnienia lekarskiego potrzebne będzie dodatkowo oświadczenie ubezpieczonego, że powodem jego niezdolności do pracy jest Covid-19. Osoba prowadząca działalność gospodarczą potwierdza te fakty samodzielnie w oświadczeniu wysyłanym do ZUS. Strażak ochotnik również wypełnia takie oświadczenie sam i potwierdza w nim, że jego zwolnienie lekarskie z powodu Covid-19, kwarantanna lub izolacja są wynikiem wykonywania zadań członka ochotniczej straży pożarnej - dodaje Małgorzata Korba. 

Oświadczenie trzeba przekazać płatnikowi zasiłku, czyli pracodawcy, zleceniodawcy lub ZUS. Wszystkie nformacje i wzór oświadczenia są na stronie internetowej ZUS w zakładce „koronawirus”.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama