Reklama

Reklama

Naukowiec Politechniki Lubelskiej w komitecie prestiżowej, europejskiej organizacji

Opublikowano: 26 lutego 2021 12:37
Autor: oprac. Joanna Niećko | Zdjęcie: Politechnika Lubelska

Prof. Lucjan Pawłowski | foto Politechnika Lubelska

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Prof. Lucjan Pawłowski jest jedynym Polakiem w gronie siedmiu naukowców Komitetu ds. Nominacji. Będzie wybierał nowych członków Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk Pięknych (European Academy of Sciences and Arts, EASA). To jedna z najbardziej prestiżowych organizacji naukowych i artystycznych w Europie.

Reklama

Prezydium, przy wyborze naukowców, kierowało się głównie życiorysami kandydatów, uwzględniając ich wiedzę, doświadczenie i zaangażowanie w rozwój współpracy międzynarodowej. 

Profesor Lucjan Pawłowski pracuje na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Lubelskiej. Jego specjalność naukowa obejmuje zastosowanie metod chemicznych w oczyszczaniu ścieków i uzdatnianiu wody, wytwarzanie energii odnawialnej z odpadów i biomasy oraz rozwijanie koncepcji zrównoważonego rozwoju, w szczególności zrównoważonej gospodarki zasobami naturalnymi. Profesor jest autorem 22 monografii i 168 prac naukowych. Opatentował łącznie 88 wynalazków i przedstawił 26 zgłoszeń patentowych, z czego 18 zostało podanych do Europejskiego Urzędu Patentowego, za które w 2005 roku został uhonorowany Medalem Premiera "Za Zasługi dla Wynalazczości”.

Wypromował 13 doktorów z zakresu inżynierii środowiska, z czego 4 uzyskało stopień doktora habilitowanego, a 1 osoba tytuł profesora. Jest współzałożycielem międzynarodowego czasopisma "Problems of Sustainable Development” (pod auspicjami Europejskiej Akademii Nauki i Sztuki). Jest organizatorem międzynarodowych konferencji i sympozjów m.in. Kongresu Inżynierii Środowiska. Pełni funkcję prezesa Fundacji "Środkowoeuropejski Instytut Badań nad Środowiskiem”.

EASA jest jedną z najbardziej prestiżowych organizacji naukowych w Europie. Akademię tworzą międzynarodowi eksperci w dziedzinie nauki, sztuki i religii. Członkami Akademii jest ponad 2000 najwybitniejszych naukowców i artystów z całej Europy, wśród których jest 31 laureatów Nagrody Nobla. EASA stawia sobie za cel analizę i rozwiązywanie we współpracy z przedstawicielami władz, wyznań i religii problemów stojących przed społecznością europejską oraz wspieranie ogólnoeuropejskiej twórczości naukowej i artystycznej. Członkami EASA z Polski są m.in. prof. Jerzy Buzek, prof. Andrzej Zoll oraz prof. Lucjan Pawłowski (od 1998 r.). W 2015 r. wiceprezesem EASA został ówczesny prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Michał Kleiber.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.