Uczelnia proponuje ofertę kształcenia, w ramach której kandydaci mogą wybierać spośród blisko 100 kierunków (studia I i II stopnia, jednolite magisterskie, stacjonarne i niestacjonarne) oraz ok. 300 specjalności.
- Oferujemy zarówno dobrze znane, od lat obecne w ofercie edukacyjnej kierunki studiów, które stale cieszą się dużym zainteresowaniem, m.in.: prawo, psychologia, finanse i rachunkowość, produkcja medialna czy zarządzenie. Z drugiej zaś strony reagujemy na zmieniające się trendy i zapotrzebowanie rynku pracy, dlatego co roku oferta kształcenia jest modyfikowana - wyjaśnia Katarzyna Skałecka z centrum prasowego UMCS.
Nowości
Na rok akademicki 2025/2026 uczelnia przygotowała kilka nowości
- Archiwistyka i elektroniczne zarządzanie dokumentacją (stacjonarne studia I stopnia o profilu praktycznym na Wydziale Historii i Archeologii);
Na tym kierunku studenci zapoznają się z pracą instytucji archiwalnych, nauczą się zarządzać informacją elektroniczną i tradycyjną w nowoczesnej organizacji oraz tego, jak tworzyć, zabezpieczać i udostępniać dokumenty. Większość zajęć ma charakter warsztatowy, co pozwoli zyskać umiejętności pracy z dokumentami oraz poznać działanie różnych instytucji. W programie znajdują się też przedmioty historyczne, wprowadzające elementy prawne i administracyjne oraz zakresu informatyki.
- Nauczanie języka polskiego jako obcego i drugiego (stacjonarne studia II stopnia o profilu ogólnoakademickim na Wydziale Filologicznym);
Absolwenci tego kierunku będą przygotowani do nauczania języka polskiego jako obcego w krajowych instytucjach kształcących cudzoziemców i w szkołach wszystkich typów i poziomów poza granicami Polski. Studenci będą się m.in. uczyć projektowania zajęć dydaktycznych, zastosowania odpowiednich metod kształcenia oraz umiejętności powiązania wiedzy o Polsce, jej kulturze, literaturze i historii z kształceniem językowym.
- Tourism management and marketing (stacjonarne studia II stopnia o profilu ogólnoakademickim w języku angielskim na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej);
- Zarządzanie turystyką (niestacjonarne studia II stopnia o profilu ogólnoakademickim na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej).
Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej oferuje kierunki, na których studenci pogłębią swoją wiedzę na temat nowoczesnej branży turystycznej i przygotują się do przyszłej pracy w sektorze turystycznym, który jest uznawany za jedną z największych gałęzi przemysłu na świecie. Zdobędą także wiedzę i umiejętności z zakresu nauk geograficznych i przyrodniczych, zarządzania, marketingu oraz szeroko rozumianego biznesu. Absolwenci będą dobrze przygotowani do organizowania i samodzielnego kierowania przedsiębiorstwami turystycznymi oraz usługami w tym zakresie. Na jednym z tych kierunków mogą podjąć studia w języku angielskim i uczyć się w międzynarodowym środowisku.
- Doradztwo podatkowe i administracja skarbowa (studia stacjonarne i niestacjonarne II stopnia o profilu ogólnoakademickim na Wydziale Prawa i Administracji).
Ten kierunek to propozycja dla tych, którzy swoją przyszłość zawodowa widzą w sektorze szeroko pojmowanego doradztwa podatkowego oraz administracji skarbowej. Studenci poznają uwarunkowania działalności administracji skarbowej państwowej oraz samorządowej, zdobędą wiedzę z zakresu nauk prawnych oraz ekonomii, finansów i rachunkowości, a także nauczą się przedsiębiorczego myślenia i działania.
CZYTAJ TAKŻE: Aż tylu studentów UMCS dostało stypendium ministra. To jeden z najwyższych wyników w kraju
W stałej ofercie są propozycje m.in. z zakresu neofilologii. - Warto zwrócić uwagę na hispanistykę, germanistykę i portugalistykę czy bezpieczeństwo radiacyjne – na którym kształcimy kadry dla przyszłej energetyki jądrowej - dodaje Katarzyna Skałecka.
Harmonogram rekrutacji
17 kwietnia – rozpoczęcie internetowej rejestracji kandydatów na studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie
10 lipca – zakończenie rejestracji i wnoszenia opłat rekrutacyjnych
9–14 lipca – egzaminy wstępne na kierunkach, na których szczegółowe zasady je przewidują
16 lipca – ogłoszenie wyników w systemie (publikacja listy osób zakwalifikowanych)
18, 21–22 lipca – dostarczanie dokumentów
23 lipca – ogłoszenie kolejnej listy (2) osób zakwalifikowanych na zwolnione miejsca
24–25 lipca – dostarczanie dokumentów kandydatów z listy (2)
Proces rekrutacji
Proces rekrutacji na UMCS zawiera się w kilku krokach. Na początku kandydat powinien zapoznać się z kierunkami studiów dostępnymi w ofercie UMCS, zasadami kwalifikacji oraz terminami. Następnie zakłada konto w systemie rekrutacyjnym uczelni i zapisuje się na wybrany kierunek. Jeśli wybierze więcej niż jeden, koniecznie powinien ustawić priorytety. Kolejne kroki będą wiązały się z wniesieniem opłaty rekrutacyjnej, uzupełnieniem wyników matury oraz (już po zakwalifikowaniu na studia) dostarczeniem niezbędnych dokumentów.
UMCS
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej jest jedynym publicznym uniwersytetem w Polsce i jednym z nielicznych na świecie, którego patronką jest kobieta. Podwójna noblistka w plebiscycie magazynu „BBC History” została uznana za najbardziej wpływową kobietę w historii.
- Jako uczelnia kompletna stwarzamy studentom coraz lepsze warunki do wszechstronnego rozwoju, aby mogli wykorzystywać w pełni swój potencjał zarówno na polu naukowym, jak i kulturalnym i sportowym. UMCS charakteryzuje prostudenckie podejście, ważna jest dla nas dobra współpraca i bliskie relacje. Każdy młody człowiek może liczyć na kompetentnych i przyjaznych pracowników na wydziałach, a także wsparcie instytucjonalne, psychologiczne czy materialne w postaci licznych stypendiów - podkreśla Katarzyna Skałecka.
Do tego uczelnia realizuje rozwiązania architektoniczne i podejmuje działania skierowane do osób z niepełnosprawnościami i szczególnymi potrzebami. Dostępność uczelni przejawia się również w atrakcyjnej lokalizacji kampusu akademickiego i łatwym dojeździe, a także niższych kosztach utrzymania w Lublinie w porównaniu z większymi środkami miejskimi.
Uniwersytet stawia na umiędzynarodowienie, czego przejawem jest m.in. dołączenie do konsorcjum uniwersytetów europejskich ATHENA, regularna obecność w rankingach międzynarodowych, a także stałe poszerzanie anglojęzycznej oferty kształcenia. Studiuje u nas już blisko 1600 cudzoziemców z ponad 50 różnych krajów na świecie! Obecnie oferujemy 12 kierunków prowadzonych w języku obcym.
UMCS jako uczelnia odpowiedzialna społecznie angażuje się w różnorodne akcje charytatywne i dba o bezpieczeństwo członków społeczności akademickiej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.