Doroczne spotkanie krajowych koordynatorów i koordynatorek ma na celu m.in. omówienie najważniejszych zagadnień związanych z bieżącym funkcjonowaniem i rozwojem Znaku Dziedzictwa Europejskiego. W posiedzeniu w Muzeum Narodowym w Lublinie oraz online, weźmie udział ponad 40 reprezentantów i reprezentantek. Wśród nich znajdą się przedstawiciele i przedstawicielki państw europejskich reprezentujący instytucje rządowe odpowiedzialne za Znak Dziedzictwa Europejskiego na poziomie krajowym, eksperci i ekspertki panelu selekcyjnego oraz przedstawiciele i przedstawicielki Biura ZDE z Brukseli i Komisji Europejskiej.
Lublin został wyróżniony Znakiem Dziedzictwa Europejskiego jako miejsce unii lubelskiej - symbol pokojowej i demokratycznej integracji dwóch zróżnicowanych religijnie i etnicznie krajów. Idee te są reprezentowane przez zabytki - Kaplicę Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim, Pomnik Unii Lubelskiej oraz kościół p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika wraz z Klasztorem oo. Dominikanów.
Tego samego dnia o godz. 17.30 na schodach Ratusza odbędzie się performatywne czytanie „Konstytucji dla Europy” Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego z 1831 r. – rękopisu, przedstawiającego wizję zjednoczonej Europy, opartej na zasadach prawa i wolności.
Spotkanie międzynarodowych ekspertów i ekspertek ds. Znaku Dziedzictwa Europejskiego odbędzie się 7-8 maja w Lublinie ramach Polskiej Prezydencji w Radzie UE.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.