reklama
reklama

Międzynarodowi eksperci Znaku Dziedzictwa Europejskiego w Lublinie. Miasto zostało wyróżnione tym tytułem

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Międzynarodowi eksperci Znaku Dziedzictwa Europejskiego w Lublinie. Miasto zostało wyróżnione tym tytułem - Zdjęcie główne

Pomnik Unii Lubelskiej przy Placu Litewskim w Lublinie | foto Miasto Lublin

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaMiędzynarodowi eksperci i ekspertki ds. Znaku Dziedzictwa Europejskiego przyjadą do Lublina, aby wspólnie debatować nad kandydaturami 8. edycji selekcji tego tytułu. Oficjalne rozpoczęcie wydarzenia odbędzie się w środę (7 maja) o godz. 9.00 w Galerii Malarstwa Polskiego XIX–XX Wieku Muzeum Narodowego w Lublinie.
reklama

- Lublin, któremu przyznano Europejski Znak Dziedzictwa w 2014 r., jest miastem o głębokim znaczeniu historycznym. Unia lubelska z 1569 r. to wyjątkowy moment integracji europejskiej, który oznaczał powstanie państwa federalnego, łączącego tożsamość i kulturę zarówno Królestwa Polskiego, jak i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Wybór Lublina na miejsce Zgromadzenia Znaku Dziedzictwa Europejskiego to ogromne wyróżnienie dla naszego miasta. Jako Europejska Stolica Młodzieży 2023 i przyszła Europejska Stolica Kultury 2029, nasze miasto jest idealnym miejscem na organizację tego spotkania - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.

Doroczne spotkanie krajowych koordynatorów i koordynatorek ma na celu m.in. omówienie najważniejszych zagadnień związanych z bieżącym funkcjonowaniem i rozwojem Znaku Dziedzictwa Europejskiego. W posiedzeniu w Muzeum Narodowym w Lublinie oraz online, weźmie udział ponad 40 reprezentantów i reprezentantek. Wśród nich znajdą się przedstawiciele i przedstawicielki państw europejskich reprezentujący instytucje rządowe odpowiedzialne za Znak Dziedzictwa Europejskiego na poziomie krajowym, eksperci i ekspertki panelu selekcyjnego oraz przedstawiciele i przedstawicielki Biura ZDE z Brukseli i Komisji Europejskiej.

Lublin został wyróżniony Znakiem Dziedzictwa Europejskiego jako miejsce unii lubelskiej - symbol pokojowej i demokratycznej integracji dwóch zróżnicowanych religijnie i etnicznie krajów. Idee te są reprezentowane przez zabytki - Kaplicę Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim, Pomnik Unii Lubelskiej oraz kościół p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika wraz z Klasztorem oo. Dominikanów.
 
CZYTAJ TAKŻE: 455 rocznica Unii Lubelskiej. Co będzie się działo? [PROGRAM]

Tego samego dnia o godz. 17.30 na schodach Ratusza odbędzie się performatywne czytanie „Konstytucji dla Europy” Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego z 1831 r. – rękopisu, przedstawiającego wizję zjednoczonej Europy, opartej na zasadach prawa i wolności.
 
- Dokument jest jednym z dwóch polskich kandydatów do Znaku Dziedzictwa Europejskiego w 2025 r.  W przedstawieniu tekstów będą uczestniczyli: Olgierd Łukaszewicz, Hanna Bieniuszewicz, Halina Bednarz, a także młodsze pokolenie aktorów: Arina Piskovska z Ukrainy oraz dwóch aktorów z Teatru Andersena w Lublinie – Adam Organista i Bartosz Siwek. Ekspertem, który przedstawi zagadnienia związane z Unią Europejską będzie Wawrzyniec Konarski, rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Performatywne czytanie „Konstytucji dla Europy” realizowane jest przez Fundację My, Obywatele Unii Europejskiej – Fundacja im. Wojciecha B. Jastrzębowskiego oraz Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie, które wspólnie prowadzą działania na rzecz ubiegania się o nadanie temu historycznemu dokumentowi Znaku Dziedzictwa Europejskiego - informuje Beata Pietryczuk z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

Spotkanie międzynarodowych ekspertów i ekspertek ds. Znaku Dziedzictwa Europejskiego odbędzie się 7-8 maja w Lublinie ramach Polskiej Prezydencji w Radzie UE.
 

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo