Restauratorzy zwolnieni z opłaty
Zgodnie z obostrzeniami branża gastronomiczna od 24 października 2020 roku nie może prowadzić stacjonarnej działalności i przyjmować klientów na miejscu. Możliwa jest tylko sprzedaż na wynos. Zasady te obowiązują co najmniej do 14 lutego, a brak możliwości prowadzenia stacjonarnej dziaalności powoduje, że branża gatsronomiczna jest jedną z bardziej poszkodowanych finansowo z powodu pandemii.
W czwartek (28 stycznia) radni przyjęli projekt uchwały złożony przez prezydenta Krzysztofa Żuka, zgodnie z którą lubelscy restauratorzy są zwolnieni z pierwszej raty opłaty za koncesję na sprzedaż alkoholu w 2021 roku, zaś termin wnoszenia kolejnych – drugiej i trzeciej został wydłużony do 31 października 2021 roku. Przedsiębiorcy, którzy zdążyli już wnieść tę opłatę, otrzymają jej zwrot. Zwolnienie to dotyczy wyłącznie przedsiębiorców prowadzących sprzedaż alkoholu w gastronomii (do spożycia na miejscu), nie w sklepach, gdyż tylko w tym zakresie tzw. ustawa covidowa z 21 stycznia 2021 r. dała upoważnienie radom gmin.
Pomoc ponad podziałami politycznymi
Własny projekt uchwały również w sprawie opłat za sprzedaż alkoholu, przedstawili też na sesji radni Prawa i Sprawiedliwości. Ich projekt zakladał zwolnienie na cały rok, czyli z trzech rat.
- Przedsiębiorcy prowadzący działalność gastronomiczną, znajdują się obecnie w bardzo trudnej sytuacji finansowej, gdyż zostali dotknięci zakazem prowadzenia działalności ze względu na stan epidemii - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały - W tej trudnej sytuacji każde wsparcie finansowe ze strony rządu lub samorządu - mające na celu zachowanie ciągłości działalności gospodarczej w branży gastronomicznej oraz utrzymania stosunków pracy - jest bezcenne.
- Chcemy wesprzeć restauratorów. Jesteśmy zgodni, to inicjatywa ponad podziałami politycznymi - mówił radny Piotr Popiel (PiS).
Jednak większością głosów całej Rasy Miasta ten projekt nie został wprowadzonych do proządku obrad w przeciwieństwie do prezydenckiej propozycji.
"Przedsiębiorca nie płaci za coś czego nie może realizować"
Prezydent Żuk w trakcie seji tłumaczył, że pieniądze ze sprzedaży koncesji trafiają na realizację Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, z którego finansowane są m.in. półkolonie dla uczniów, modernizowane boiska szkolne. Dodawał, że ubytek w dochodach wymusi korekty w wydatkach.
- Mamy nadzieję, że lockdown w gastronomii zakończy się wraz z pierwszym kwartałem. Jeśli nie to wydłużymy okres zwolnienia na kolejny okres - zapowiedział Krzysztof Żuk. - Rząd zablokował możliwość prowadzenia działalności gospodarczej i nie dał rzeczywistego wsparcia tym przedsiębiorcom, więc samorządy stoją na na wysokości zadania i chcą pomóc przedsiebiorcom. Zasada w ramach której zwalniamy z opłat za nieprowadzenie działalności, jest logiczną, racjonalną, uczciwą w rozumieniu takim, że przedsiębiorca nie płaci za coś czego nie może realizować.
- Myślę, że ogólna intenecja pomocy przedsiebiorcom łączy nas wszystkich tak samo jak prolongata zniesienia opłat w zakresie koncesji, gdy restykcje pandemiczne zostaną jednak przedłuzone - stwierdził wiceprzewodniczący RM, Marcin Nowak (klub prezydnta Żuka)
- Ten projekt uchwały jest rzeczywistym wsparciem dla branży gastronomicznej - podkreślał Andrzej Wojewódzki, sekretarz Miasta Lublin.
Uchwała została przyjęta przy 28 głosach "za" i dwóch wstrzmujących się.
W trakcie sesji głosowano też nad drugą uchwałą, dzięki której restauratorzy będą niemal całkowicie zwolnieni z opłat za ogórdki gastronomiczne do końca tego roku. Proponowana stawka na 2021 rok wyniesie symboliczny 1 grosz za 1 mkw. powierzchni pasa drogowego. Prognozowany w budżecie miasta ubytek dochodów w tym roku i w tej kwestii to ok. 540 tys. zł.
Ratusz przypomina o oświadczeniach i terminach
W związku z tym Urząd Miasta przypomina, że mimo uchwały, przedsiębiorców nadal obowiązuje złożenie pisemnego oświadczenia o wartości sprzedanego alkoholu, w terminie do 31 stycznia.
- Wszyscy przedsiębiorcy posiadający zezwolenie na sprzedaż alkoholu, również ci prowadzący restauracje i zwolnieni z wniesienia pierwszej raty, zobowiązani są do złożenia oświadczenia o wartości sprzedaży napojów alkoholowych w 2020 roku, do 31 stycznia. W tym roku, wyjątkowo termin ten jest przedłużony do 1 lutego, gdyż 31 stycznia wypada w niedzielę - informuje Monika Głazik z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.