reklama
reklama

Lublinianie głodują w obronie aresztowanego księdza

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Lublinianie głodują w obronie aresztowanego księdza - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaKilka osób, w tym radny miejski rozpoczęło strajk głodowy. Domagają się uwolnienia księdza i dwóch urzędniczek zatrzymanych przez ABW.
reklama

W marcu Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała ks. Michała Olszewskiego, czyli prezesa fundacji Profeto oraz Urszulę D. i Karolinę K. - urzędniczki z Ministerstwa Sprawiedliwości. Fundacja ta dostała 66 mln zł od Funduszu Sprawiedliwości.  Prokuratura postawiła zatrzymanym zarzuty. Dotyczyły one nieprawidłowości w wypłatach z Funduszu jeszcze czasach rządów Prawa i Sprawiedliwości. 

reklama

- Zarzuty prokuratorów dotyczą m.in. wypłaty z Funduszu Sprawiedliwości ponad 66 mln zł dla Profeto, która – w ocenie prokuratorów – nie spełniała wymagań formalnych i merytorycznych, by otrzymać te pieniądze. Urzędnicy, którzy decydowali o przyznaniu tych środków – jak podawała Prokuratura Krajowa – mieli działać wspólnie i w porozumieniu z prezesem fundacji - informowała 22 października, Polska Agencja Prasowa. - Z kolei ks. Olszewskiemu prokuratora postawiła nowe zarzuty popełnienia przestępstwa "prania pieniędzy".
 
W obronie księdza i urzędniczek stają m.in. byli działacze antykomunistyczni, którzy chcą ich uwolnienia. Rozpoczęli strajk głodowy. Wśród strajkujących są osoby z Lublina, w tym np. Stanisław Oroń - były pracownik kolei i Piotr Gawryszczak - radny miejski Prawa i Sprawiedliwości.
 
- Jak przekazał Oroń, w kolejnych dniach do strajku w Lublinie dołączyli po nim: emerytowany maszynista Waldemar Drewniak, aktywista "Solidarności" Lech Ciężki oraz radny PiS, Piotr Gawryszczak. Wszyscy protestujący byli zaangażowani w działalność przeciwko reżimowi komunistycznemu w czasach PRL - przekazała w środę (23 października) Wirtualna Polska. - Uczestnicy protestu pragną zwrócić uwagę na, ich zdaniem, niesprawiedliwe aresztowanie księdza Michała Olszewskiego, wymienianego z imienia i nazwiska za jego zgodą. Wraz z duchownym zatrzymane są też pracownice Ministerstwa Sprawiedliwości, Urszula D. i Karolina K. Uczestnicy głodówki wyrażają krytykę wobec działań obecnego rządu, oskarżając go o łamanie prawa i stosowanie represji wobec osób o odmiennych poglądach politycznych. "Ludzie niewinni są zamykani" - podkreślił Oroń, cytowany przez WP.
 
Strajkujący są w przy ul. Królewskiej - w siedzibie  Lubelskiego Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym. - Podczas konferencji poinformowali, że ograniczają się do przyjmowania wody i są pod stałą opieką medyczną - dodaje WP.
 
Strajk ma trwać do skutku, a więc do uwolnienia księdza i urzędniczek.
 
To nie pierwsza akcja w obronie księdza Olszewskiego. W lipcu w Lublinie odbyła się pikieta w obronie aresztowanego duchownego. Manifestację poprowadził Marian Kowalski.
 

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama