reklama
reklama

"Lublin znów stolicą". Europejska Stolica Młodzieży ogłosiła założenia

Opublikowano:
Autor:

"Lublin znów stolicą". Europejska Stolica Młodzieży ogłosiła założenia - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaPrzejmujemy miasto!, czyli Ceremonia Otwarcia, Majowa Pozytywka, Maraton Młodzieżowy, wakacyjny chill&charge, Młodzieżowe Urodziny Miasta, Mistrzostwa Świata w koszykówce 3x3 U23, nowe przestrzenie młodzieżowe, granty, stypendia - to niektóre założenia Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023 – „Lublin znów stolicą”.
reklama

Europejskie Forum Młodzieży przyznało Lublinowi, jako pierwszemu miastu w Polsce, tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży w lutym 2021 roku. Spośród wydarzeń już zgłoszonych przez młodych, Miasto wybrało kluczowe propozycje będące osią ESM. To otwarta lista, do której wciąż można zgłaszać kolejne pomysły poprzez stronę: youth.lublin.eu. Efektem Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 ma być trwała zmiana w myśleniu o mieście, jako miejscu przyjaznym młodym. Program ESM stworzą też sami zainteresowani, którym Centrum Kultury odda swoje przestrzenie, a w dzielnice Lublina wyjedzie scena na kółkach, czyli Autobus Młodych.

- Europejska Stolica Młodzieży Lublin 2023 to nie tylko prestiżowe wyróżnienie, ale początek zmian w myśleniu o mieście i jego mieszkańcach. Inicjatywa starania się o tytuł ESM wyszła od lubelskiej młodzieży reprezentowanej przez Fundację Sempre a Frente. Wtedy usłyszeliśmy od nich, że dzięki środkom europejskim zbudowaliśmy miasto od nowa, stworzyliśmy wspaniałą infrastrukturę, w tym boiska, szkoły, stadiony, drogi, ale że w tych działaniach brakuje młodych ludzi, dla których to wszystko zrobiliśmy. Te słowa stały się dla nas inspiracją, a starania o tytuł ESM potraktowaliśmy, jako okazję do włączenia ich w życie Lublina, rozmowy pokoleń o przestrzeni miasta, środowisku, wypracowaniu form współdecydowania o teraźniejszości i przyszłości. Dziś oddajemy Lublin w ręce młodzieży - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.

reklama

Wydarzenia programu dzielą się na cztery sezony. #SpotkajmySię (sezon I) to przedstawienie idei ESM z Ceremonią Otwarcia i zachętą dla młodych do współtworzenia programu. #LublinToTY (sezon II) poświęcony aktywności osób uczących się i studiujących w Lublinie z Majową Pozytywką i czerwcowym Maratonem Młodzieżowym Miasto jest nasze – cyklem festiwali i wydarzeń, których głównym punktem będzie Noc Kultury. Letni (III sezon) #CzilujwLublinie, jako wakacyjny czas ładowania akumulatorów w towarzystwie artystów i gości z całego świata oraz Młodzieżowymi Urodzinami Miasta, a także #PrzyszłośćToMY (sezon IV), czyli debaty z udziałem młodych, w tym trzydniowe obrady Europejskiego Forum Młodzieży, wydarzenia międzynarodowe: społeczne, sportowe i kulturalne.

reklama

- W programie Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023 poza wyjątkowymi wydarzeniami kulturalnymi i sportowymi, zdecydowaliśmy się oddać głos młodym, wybraliśmy trudniejszą drogę dialogu i wsłuchiwania się w ich potrzeby. Europejska Stolica Młodzieży to nie jest tytuł, który chcemy zrealizować poprzez działania czysto promocyjne. Naszym celem jest stworzenie maksymalnie wielu możliwości finansowych, rozwojowych, jak i wsparcia, danie młodym ludziom przestrzeni do realizacji. Jeśli będzie potrzeba, to młodzi sami wymyślą nowe festiwale, wydarzenia i działania, w których chcą brać udział. Gorąco zachęcamy do skorzystania m.in. ze stypendiów młodzieżowych, realizacji projektów w ramach Młodzież Inspiruje Dzielnice czy Miejskiego Aktywatora Młodych – będą to pomysły, w których realizacji pomogą nasze miejskie instytucje. Rok 2023 to jest czas rozpoczęcia procesu wzmacniania więzi łączących młodzież z Lublinem i trwałej zmiany w polityce młodzieżowej miasta - mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, pełnomocniczka prezydenta Miasta Lublin ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży oraz zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. kultury, sportu i partycypacji.

reklama

W tym roku Centrum Kultury w Lublinie stworzy dla młodzieży możliwości organizacyjne i udostępni swoje przestrzenie. Na 5 miesięcy Wirydarz CK, a w trakcie wakacji plac im. Lecha Kaczyńskiego, będą dedykowane działaniom młodzieżowym. Do tego w dzielnice Lublina wyjedzie Autobus Młodych, czyli specjalnie zaaranżowana przestrzeń, której wnętrze zostanie zamienione w scenę muzyczną, a jego dach w scenę teatralną i cyrkową. Jesienią 2023 roku Miasto spełni idee ESM oddając do zagospodarowania młodym nowe miejsce, czyli wyremontowane Piwnice CK. To oni zaprogramują i zaproszą swoich rówieśników do niemal 1000 metrów2 w pełni wyposażonych: sali widowiskowej, studiów multimedialnych i przestrzeni coworkingowych.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama