Reklama

Reklama

Lublin: Zmarł prof. Marek Żmigrodzki. Był rektorem WSEI

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Screen - Jacek Sobczak/Facebook

Lublin: Zmarł prof. Marek Żmigrodzki. Był rektorem WSEI - Zdjęcie główne

O śmierci prof. Żmigrodzkiego poinformował m.in. Jacek Sobczak | foto Screen - Jacek Sobczak/Facebook

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina W wieku 76 lat zmarł prof. Marek Żmigrodzki. Był politologiem związanym z UMCS i m.in. rektorem WSEI w Lublinie.

Reklama

Prof. Marek Żmigrodzki zmarł w sobotę (23 lipca) w wieku 76 lat.

- Z olbrzymim żalem i zasmuceniem informujemy, że w dniu 23 lipca 2022 r. późnym popołudniem odszedł od nas Profesor Marek Żmigrodzki - poinformował Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.

- Z wielkim żalem i smutkiem żegnam Prof. dr. hab. Marka Żmigrodzkiego wybitnego politologa i teoretyka prawa, współtwórcę Wydziału Politologii UMCS, wieloletniego Rektora Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie. Pięknie też grał na pianinie i saksofonie. Radosna i barwna postać - przekazał też Jacek Sobczak, były wicemarszałek Województwa Lubelskiego.

Urodził się 10 czerwca 1946 roku. Ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica. Studiował na Wydziale Prawa UMCS. W 1973 r. obronił pracę doktorską, a w 1998 nadano mu tytuł profesora nauk humanistycznych. Jednocześnie, od 1981 r. pełnił funkcję kierownika Zakładu Systemów Politycznych i Myśli Politycznej, a od 1984 r.  do 2011 r. był kierownikiem Zakładu Systemów Politycznych. W latach 80. pełnił funkcję zastępcy dyrektora Międzyuczelnianego Instytutu Nauk Politycznych, a w latach 90. prodziekana Wydziału Politologii. Był też rektorem (1997-2001) Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Zamościu, prorektorem Wyższej Szkoły Informatyki, Zarządzania i Administracji w Warszawie, a od 2005 r. rektorem Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie.

- Profesor Marek Żmigrodzki należał do „ojców założycieli” ale i „twarzy” lubelskiej politologii, „twarzy” poprzez osiągnięcia naukowe i liczne pełnione funkcje na UMCS i poza macierzystą uczelnią rozpoznawalnej w całej Polsce i poza jej granicami. Był wybitnym specjalistą tematyki systemów politycznych, systemów partyjnych i teorii polityki, gromadząc w setkach publikacji budzący podziw i uznanie dorobek naukowy. Był autorem licznych podręczników akademickich. Zaangażowany był w rozwój UMCS - informuje UMCS.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy