- Robotyka jest niewątpliwie zawodem przyszłości, cieszącym się już teraz ogromnym zapotrzebowaniem w różnych branżach i sektorach gospodarki. Z kolei Branżowe Centra Umiejętności to placówki edukacyjne nowego typu, które znacznie wykraczają poza dotychczasowe schematy kształcenia zawodowego i szkolenia. Dlatego w partnerstwie z Forum Automatyki i Robotyki Polskiej zdecydowaliśmy się na realizację wspólnego przedsięwzięcia łączącego robotykę z nowoczesną edukacją. Mamy nadzieję, że oferta BCU przy Zespole Szkół Transportowo-Komunikacyjnych okaże się atrakcyjna nie tylko dla uczniów, studentów i nauczycieli, ale również wszystkich osób zainteresowanych swoim rozwojem i podnoszeniem kwalifikacji zawodowych - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.
- W ramach utworzenia BCU zostanie wyremontowana część pomieszczeń istniejącego budynku warsztatów szkolnych ZSTK z przeznaczeniem na wykorzystanie do praktycznej nauki zawodu BCU. Powstanie i zostanie wyposażonych 5 pracowni specjalistycznych: pracownia cobotyczna, 2 pracownie robotyczne z robotami przemysłowymi, pracownia VR oraz pracownia robota edukacyjnego, m.in. w sprzęt i oprogramowanie do tworzenia materiałów edukacyjnych. Ponadto w ramach przedsięwzięcia, Branżowe Centrum Umiejętności otrzyma wsparcie poprzez realizację działań w zakresie działalności edukacyjno-szkoleniowej, przede wszystkim szkoleń branżowych dla uczniów i studentów w zakresie programowania cobotów, robota przemysłowego dla początkujących, obsługi i programowania autonomicznych robotów AMR, a także modelowania 3D i obsługi drukarki 3D - wyjaśnia Monika Głazik z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
Uruchomienie Branżowego Centrum Umiejętności planowane jest od stycznia 2025 r, zaś realizacja projektu nastąpi do 30 czerwca 2026 r. Całkowita wartość przedsięwzięcia wyniesie 13,5 mln zł netto.
To druga taka placówka w Lublinie. W styczniu w partnerstwie Gminy Lublin z Polskim Towarzystwem Mieszkaniowym Lublin powstało Branżowe Centrum Umiejętności w dziedzinie prace budowlane w Państwowych Szkołach Budownictwa i Geodezji im. Hieronima Łopacińskiego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.