UMCS na Światowy Dzień Ochrony Środowiska
Niemal pół wieku temu Organizacja Narodów Zjednoczonych na Konferencji Sztokholmskiej ustanowiła święto Światowy Dzień Ochrony Środowiska. Obchodzony jest corocznie 5 czerwca w ponad 100 państwach. Chodzi o przypomnienie głównych haseł konferencji dotyczących zgodności rozwoju cywilizacji z rozwojem ekologicznym otaczającego świata.
Tegoroczny Światowy Dzień Ochrony Środowiska przypada w najbliższą sobotę. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował materiał filmowy na ren temat. Uczelnia informuje, że ciągłe zmiany klimatyczne powodują, że jest to dzień spędzany w atmosferze troski i refleksji nad Ziemią. Uniwersytet podkreśla, że potrzeba jej ochrony wpajana jest każdemu od najmłodszych lat, ale konieczność dbania o środowisko pozostaje niezmiennie aktualna i stale ma ogromne znaczenie dla losów naszego świata. O szczegółach w nagraniu opowiedział prof. Sebastian Bernat z Katedry Gospodarki Przestrzennej Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UMCS.
- Jesteśmy częścią jednego ekosystemu - jesteśmy częścią planety Ziemi - rozpoczyna prof. Sebastian Bernat z Katedry Gospodarki Przestrzennej Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UMCS. - Obecny czas to czas określany przez ekspertów jako punkt krytyczny w zakresie zagrożeń dla ekosystemów. Ogólnie można powiedzieć, że jest to okres kryzysu - słyszymy o zmianach klimatycznych, zanikaniu bioróżnorodności, degradacji krajobrazów itd. Tego typu zagrożenia narastają - tłumaczy prof. Bernat. - Warto sobie uświadomić, że przecież jesteśmy częścią tego ekosystemu i czerpiemy z niego liczne korzyści takie jak pożywienie czy elementy budowlane. Nie zapominajmy również o korzyściach zdrowotnych, które daje nam odpoczynek wśród natury.
Prof. Bernat o ochronie ekosystemów z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.