Reklama

Reklama

Światowy Dzień Ziemi z UMCS. Uczelnia planuje tematyczne prelekcje [WIDEO]

Opublikowano: czw, 22 kwi 2021 16:42
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej organizuje obchody Światowego Dnia Ziemi, który przypada 22 kwietnia. Na uczelni obchody potrwają do października. W programie przewidziano wykłady.

Reklama

Światowy Dzień Ziemi z UMCS

Światowy Dzień Ziemi to prowadzona na całym świecie akcja promocji postaw ekologicznych, a związane z nią imprezy i wydarzenia organizowane są w ponad 190 krajach. Jednym z celów jest budowanie świadomości odnośnie tego jak zaawansowany, a jednocześnie kruchy jest ekosystem Ziemi.

W czwartek (22 kwietnia) na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej zaczynają się obchody Dnia Ziemi. Tegoroczna, XIII edycja wydarzenia potrwa do października i będzie nosiła hasło "W rytmie cyklów żywiołów natury". Akcję zainauguruje o godz. 17:15 wykład prof. Przemysława Mroczka z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku pt. "Plastik w środowisku – wczoraj, dziś i jutro". Będzie on dostępny w formule online, a link do transmisji znajduje się na stronie internetowej UMCS.

Z kolei 30 kwietnia o godz. 9:00 rozpocznie się cykl wykładów o zmianach zachodzących w otoczeniu. Będą to prelekcje: "Geografia, czyli rzecz o rozbijaniu mitów", którą poprawdzi dr hab. Wojciech Janicki, prof UMCS, "Zrównoważona gospodarka wodna, czyli jak racjonalnie korzystać z wody" - dr Joanna Sposób, "Las w obliczu zmian" - Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie.

- Wzorem lat ubiegłych, w najbliższych miesiącach organizatorzy planują przygotowanie prelekcji, warsztatów, wystaw, konkursów zarówno w formie tradycyjnej, jak i zdalnej. Nowym elementem Dnia Ziemi UMCS będą wyjazdy terenowe do Parków Narodowych, Krajobrazowych oraz Zakładów, które w praktyce chronią środowisko oraz zwiększają recykling odpadów. W kolejnych miesiącach przewidzianych zostało kilkadziesiąt atrakcji przypisanych do tematów przewodnich - informuje Magdalena Drwal z Centrum Prasowego UMCS.

W maju motywem przewodnim Dnia Ziemi będzie "Woda – źródło życia i deficytowy surowiec", w czerwcu "Ochrona przyrody i krajobrazu", we wrześniu "Zasoby Ziemi – wykorzystanie i ochrona", a w październiku "Klimat, powietrze i energia odnawialna".

Akcja skierowana jest głównie do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Udział jest bezpłatny. Jednoczesnie uczelnia zachęca do oglądania nagrania wideo, w którym Izabela Ejtel oraz dr Adam Lesiuk z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej przybliżają istotę oraz temat przewodni tegorocznego wydarzenia.

Wideo z wypowiedzią Izabeli Ejtel i dr Adama Lesiuka

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy