reklama
reklama

Lublin: Upamiętnią urbanistę i architekta zasłużonego dla miasta

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Upamiętnią urbanistę i architekta zasłużonego dla miasta - Zdjęcie główne

Aleja Miast Partnerskich w Parku Rury. | foto Miasto Lublin

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaUroczyście zostanie odsłonięta tablica patrona Parku Rury – dr. inż. arch. Romualda Dylewskiego.
reklama

Tablica z życiorysem Romualda Dylewskiego zostanie odsłonięta we wschodniej części Parku Rury (od strony ul. Nadbystrzyckiej) na nowo urządzonym skwerze obsadzonym irgą szwedzką. Uczestnicy posadzą także pamiątkowe drzewo gatunku klon tatarski. Dodatkowo od ul. Nadbystrzyckiej i od ul. Różanej zamontowano dwie tablice z nazwą parku. 
 
Dr inż. arch. Romuald Dylewski (1924-2019) był twórcą licznych planów i opracowań urbanistycznych dla Lublina, w tym wąwozu Rury, w którym obecnie znajduje się miejski park. Architekt, wykładowca akademicki, doktor nauk technicznych, profesor nadzwyczajny w Instytucie Gospodarki Przestrzennej i Mieszkaniowej (IGPiK) w Warszawie. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej (obecnie Politechnika Krakowska) o specjalizacji urbanistycznej.
 
 
- W 1955 r. został oddelegowany czasowo z Warszawy do Lublina w celu opracowania planu rozwoju miasta i zorganizowania pracowni urbanistycznej, gdzie osiadł tu na stałe i związał się na trwałe z miastem. W latach 1956-1974 organizował i kierował Pracownią Urbanistyczną Miasta Lublin. Był generalnym projektantem planów miasta Lublin i koordynatorem ich realizacji, w tym pierwszego po wojnie Planu ogólnego miasta Lublina. Uczestniczył w pracach wielu gremiów organizacji jako m.in.: radny Rady Miasta Lublin, wieloletni doradca Komisji Rozwoju Miasta, przewodniczący Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej w Lublinie, wiceprzewodniczący Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej w Lublinie i członek wielu rad, komisji urbanistycznych w kraju. Poza dokonaniami w obszarze przestrzeni Lublina i Lubelszczyzny zasłynął z tworzenia planów wielu innych polskich miast i zagranicznych aglomeracji m.in. Bagdadu, Trypolisu, Damaszku, Edynburga oraz rejonu West Bethnal Green w Londynie - opisuje Monika Głazik z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
 
Park Rury znajduje się w wąwozie pomiędzy osiedlami LSM (dzielnica Rury), a Czubami. Zajmuje powierzchnię ponad 30 ha. Posiada nasadzenia na skarpach wąwozu, łąki kwietne, wybieg dla psów i place zabaw. Jest tam też m.in. pomnik upamiętniający więźniów Zamku Lubelskiego oraz kamienie z nazwami miast partnerskich Lublina. W 2022 roku uchwałą Rady Miasta Lublin park otrzymał imię urbanisty Romualda Dylewskiego, a w ciągu ostatniego roku przeszedł przebudowę. Wykonano chodnik na długości 1,5 km w całym wąwozie, od strefy workout i placu zabaw w okolicy ogródków działkowych LSM, przez Aleję Miast Partnerskich aż do ul. Nadbystrzyckiej. Do użytku oddano nową alejkę spacerową ze ścieżką rowerową i małą architekturą. Przebudowę przygotowano i zrealizowano w ramach projektów z Budżetu Obywatelskiego za kwotę ponad 3,2 mln zł.
 
Odsłonięcie tablicy pamiątkowej odbędzie się 16 października o godz. 14.45 w Parku Rury (wejście od strony ul. Nadbystrzyckiej).
reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama