Reklama

Reklama

Lublin: Park Rury dostanie imię. Patronem ma zostać architekt

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Park Rury dostanie imię. Patronem ma zostać architekt - Zdjęcie główne

Park Rury | foto Miasto Lublin

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Park Rury ma dostać imię urbanisty Romualda Dylewskiego – zaangażowanego w rozwój przestrzenny miasta i projektanta powojennego Lublina. Decyzję podejmą radni miejscy.

Reklama

Na sesję Rady Miasta Lublin (15 grudnia) prezydent przedłoży projekt uchwały w sprawie nadania nazwy parkowi.

- Z całą pewnością osiągnięcia zawodowe oraz postawa życiowa Profesora Dylewskiego zasługują na upamiętnienie w miejscu bezpośrednio związanym z Jego pracą. Był uznanym twórcą licznych planów i opracowań urbanistycznych dla naszego miasta, w tym wąwozu Rury, w którego zachowaniu miał znaczący udział. Miałem przyjemność wielokrotnie współpracować z Profesorem Dylewskim zaangażowanym w prace Miejskiej Komisji Urbanistyczno Architektonicznej. Zaopiniował wiele ważnych dla Lublina opracowań przestrzennych, znał doskonale specyfikę Lublina i potrafił uchwycić to, co w nim najistotniejsze i warte wzmocnienia. Czując na sobie odpowiedzialność za kształtowanie przestrzeni miasta, cieszył się głębokim zaufaniem środowiska nie tylko urbanistów i architektów, ale również samorządowców. Nieocenione są zasługi Profesora Dylewskiego dla Lublina, dlatego zdecydowanie poparłem wniosek lubelskiego oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.

Dr inż. arch. Romuald Dylewski (1924-2019) był architektem i urbanistą, wykładowcą akademickim, doktorem nauk technicznych, profesorem nadzwyczajny w Instytucie Gospodarki Przestrzennej i Mieszkaniowej (IGPiK) w Warszawie. Żołnierz Armii Krajowej i kapitan Wojska Polskiego. Inwalida wojenny i wojskowy. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej (obecnie Politechnika Krakowska) o specjalizacji urbanistycznej. W 1955 r. został oddelegowany czasowo z Warszawy do Lublina w celu opracowania planu rozwoju miasta i zorganizowania pracowni urbanistycznej, gdzie został na stałe i związał się na trwałe z miastem. W latach 1956-1974 organizował i kierował Pracownią Urbanistyczną Miasta Lublin. Był generalnym projektantem planów miasta Lublin i koordynatorem ich realizacji, w tym pierwszego po wojnie Planu ogólnego miasta Lublina, który nakreślił i przesądził o kierunkach rozwoju.

- Znaczącym osiągnięciem tego okresu pracy jest zachowanie w przestrzeni miasta terenów zieleni i rekreacji: Ogrodu Botanicznego UMCS, Muzeum Wsi Lubelskiej oraz zachowanie terenu pomiędzy dzielnicami mieszkaniowymi Rury, LSM i Czuby z przeznaczeniem go na Park Rury. Według jego koncepcji powstało obecne zagospodarowanie przestrzenne Muzeum na Majdanku. Poza dokonaniami w obszarze przestrzeni Lublina i Lubelszczyzny zasłynął z tworzenia planów wielu innych polskich miast i zagranicznych aglomeracji m.in. Bagdadu, Trypolisu, Damaszku, Edynburga oraz rejonu West Bethnal Green w Londynie - informuje Monika Głazik z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

Do tego wykładał planowanie przestrzenne na: Politechnice Krakowskiej, Politechnice Szczecińskiej, UMCS oraz uczelniach w Bagdadzie i Edynburgu. Uczestniczył w pracach wielu gremiów organizacji jako m.in.: radny Rady Miasta Lublin, doradca Komisji Rozwoju Miasta, przewodniczący Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej w Lublinie, wiceprzewodniczący Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej w Lublinie i członek rad, komisji urbanistycznych w kraju. 

Z kolei sam park „Rury” jest w wąwozie pomiędzy osiedlami LSM (dzielnica Rury), a Czubami oraz ulicami Armii Krajowej i Nadbystrzyckiej. Zajmuje ponad 30 ha powierzchni. Ma nasadzenia na skarpach wąwozu, łąki kwietne, wybieg dla psów i place zabaw. W Parku jest też pomnik upamiętniający więźniów Zamku Lubelskiego oraz kamienie z nazwami miast partnerskich Lublina, stąd część wąwozu nosi nazwę Alei Miast Partnerskich.
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy