reklama
reklama

Lublin: Uniwersytecki Szpital Dziecięcy ma nową dyrektor

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Screen - Google Maps

Lublin: Uniwersytecki Szpital Dziecięcy ma nową dyrektor - Zdjęcie główne

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie | foto Screen - Google Maps

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Uniwersytecki Szpital Dziecięcy ma nową dyrektor. Dr Kamila Ćwik zastąpi Ryszarda Śmiecha - pełniącego dotąd obowiązki dyrektora tego szpitala.
reklama

- Zaprosiliśmy do współpracy osobę, która wydaje się nam kompetentna w świetle naszych oczekiwań i oczekiwań zespołu koleżanek i kolegów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego - mówił w trakcie konferencji prasowej, prof. dr hab. Wojciech Załuska, rektor Uniwersytetu Medycznego.

Nową dyrektorkę Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie została dr Kamila Ćwik. Wcześniej była dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Chełmie. Jest doktorem nauk społecznych w dziedzinie ekonomii i finansów, ukończyła studia na np. Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, a także podyplomowe Studia Europejskie w Szkole Głównej Handlowej, oraz Zarządzanie Podmiotami Leczniczymi w WSPiA w Lublinie. Pracowała w Lubelskim Oddziale Wojewódzkim NFZ. Była Prezesem Zarządu Powiatowego Centrum Zdrowia w Opolu Lubelskim, a także pełniła funkcję rzecznika Okręgowego Szpitala Kolejowego w Lublinie. Pracowała jako konsultant i audytor wewnętrzny w szpitalu w Kraśniku.

- Pani Dyrektor ma doświadczenie w zarządzaniu placówkami systemu ochrony zdrowia. Mamy przekonanie, że to doświadczenie przełoży się na nasze potrzeby. Chcemy, aby Uniwersytecki Szpital Dziecięcy był jednym z najlepszych w Polsce - dodał rektor.

- Uniwersytecki Szpital Dziecięcy to jednostka o wyjątkowym potencjale. Ten potencjał wynika z tego, co udało nam się wypracować, dzięki ciężkiej pracy dotychczasowego zespołu kierującego Szpitalem, Urzędu Marszałkowskiego oraz osobistego zaangażowania pana Rektora. Udało się nam zakończyć Program remontu i przebudowy USD. (...) To co mieliśmy od lat to zespół – wyjątkowi specjaliści, unikalni na terenie naszego województwa, którzy nigdzie nie znajdują odpowiedników, przynajmniej w naszym makroregionie. Posiadamy świeżo wyremontowany szpital i doskonały zespół. Wyzwania stawiane przed Panią Dyrektor ale również przed uniwersytetem jako podmiotem tworzącym szpital powodują, że nie możemy zadowolić się obecną sytuacją i spocząć na laurach. Są dziedziny, gdzie korzystamy ze współpracy z ościennymi województwami, gdyż nie posiadamy odpowiednio wykształconej kadry ani utworzonych jednostek klinicznych - podkreślał dr hab. n. med. Marek Sawicki, prorektor ds. klinicznych.

- Uniwersytecki Szpital Dziecięcy jest kluczowym miejscem nie tylko dla kształcenia przedstawicieli zawodów medycznych – obecnie jest to to 18 kierunków na naszym uniwersytecie, ale także w szkoleniu lekarzy i pielęgniarek. Jest to jeden z nielicznych szpitali o takim profilu, pełnym profilu pediatrycznym, w związku z tym jego atrakcyjność i waga jest szczególnie istotna. Mam nadzieję, że dalej będzie się rozwijała dobra współpraca i rozwijanie pilotażowych, dobrych projektów edukacyjnych. Szpital dziecięcy jest pierwszym w Polsce akredytowanym ośrodkiem szkolenia w zakresie ginekologii dziecięcej - zaznaczał prof. Kamil Torres, prorektor ds. kształcenia i dydaktyki.

Dr Kamila Ćwik przedstawiła wstępne założenia dotyczące planów szpitala.

- Pierwszym naszym celem będzie stworzenie długoterminowej strategii dla Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego, tak aby móc stworzyć strategię kształcenia na przyszłość i nie musieć korzystać z zewnętrznych specjalistów. Oczywiście wiąże się to ze stabilnością i przewidywalnością zatrudnienia. Kolejnym zadaniem będzie uruchomienie nowych zakresów działalności Szpitala. Najbliższym zakresem działalności, bo jesteśmy w trakcie kompletowania dokumentów i kontraktowania z Narodowym Funduszem Zdrowia, będzie kliniczny oddział ginekologii dziecięcej. Oddział, który oprócz tego, że będzie zajmował się profilaktyką i leczeniem chorób układu rozrodczego, ma zajmować się ofiarami przemocy seksualnej i stworzyć kompleksowy program opieki nad osobami transpłciowymi; ma również za zadanie – także w kontekście wyzwań zmiany przepisów prawa – podąć działania w zakresie transplantologii narządów płciowych. Jest to na dzień dzisiejszy formalnie niemożliwe, aczkolwiek jest coraz większe zapotrzebowanie z racji tego, że przeżywalność po chorobach nowotworowych jest coraz większa. U nastolatków i osób młodych wynosi ponad 80 procent - mówiła ds Kamila Ćwik.

Projektem jest też program implantacji laryngologicznych dla osób głuchych i niedosłyszących. - Niedosłuch jest obecnie uważany za chorobę cywilizacyjną. Nie ma takich możliwości w naszym regionie a wprowadzanie takich dzieci w świat dźwięków jest bardzo istotne. Oczywiście będę wsłuchiwała się w potrzeby pracowników. Moim zadaniem jest, aby rozwijać możliwości i organizować pracę - tłumaczyła dr Ćwik.

Nowa dyrektor rozpoczęła pracę 3 stycznia.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama