Lublin: Uczniowie zmieniają swoje szkoły. 5. edycja Szkolnych Budżetów Obywatelskich
Opublikowano:
Autor: Joanna Niećko | Zdjęcie: Miasto Lublin
foto Miasto Lublin
reklama
Przeczytaj również:
Z LublinaPo raz piąty uczennice i uczniowie z lubelskich szkół zadecydują o tym, jak zmienić szkolną rzeczywistość. Do tegorocznej edycji Szkolnego Budżetu Obywatelskiego zgłosiło się 38 instytucji.
reklama
- Zależy nam, by młodzi ludzie mieli realny wpływ na swoje otoczenie. Widzimy, jak z roku na rok rośnie ich zaangażowanie, a także jakość składanych wniosków. Dlatego zwiększyliśmy wysokość wsparcia do 5 tys. zł na każdą placówkę oświatową, dzięki czemu uczennice i uczniowie mogą skuteczniej wprowadzać zmiany w przestrzeniach swoich szkół, burs czy ośrodków. Udział w Szkolnych Budżetach Obywatelskich to praktyczna lekcja demokracji i zaangażowania - mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta Miasta Lublin ds. kultury, sportu i partycypacji.
Program opiera się na udziale młodzieży w życiu szkoły – od diagnozy potrzeb, przez tworzenie projektów, aż po ich wybór w głosowaniu. W każdej szkole odbędą się warsztaty z organizacji pracy Szkolnego Zespołu Roboczego, spotkania informacyjne i maratony projektowe, które wesprą społeczności szkolne w realizacji pomysłów oraz wspólne głosowanie.
- Do piątej edycji zgłosiło się 38 placówek – w tym szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, zespoły szkół, bursa, ośrodki szkolno-wychowawcze oraz Młodzieżowy Dom Kultury. Spośród nich do realizacji Szkolnych Budżetów Obywatelskich zakwalifikowano 23. Siedem z nich weźmie udział po raz pierwszy, pięć po raz drugi, a jedenaście – po raz kolejny. Taka różnorodność pozwala na wymianę doświadczeń, rozwój kompetencji i wzajemne uczenie się. Pełna lista zakwalifikowanych placówek dostępna jest na stronie lublin.eu. - informuje Joanna Stryczewska z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
W pierwszej edycji Szkolnego Budżetu Obywatelskiego udział zgłosiły 22 placówki, z których 10 zakwalifikowano do realizacji. W drugiej wzięło udział 20 szkół – wszystkie przystąpiły do programu. W kolejnej edycji spośród 41 zgłoszeń wybrano 20 instytucji, a w czwartej – 24 z 40 chętnych.
Uczniowie zrealizowali już dziesiątki projektów: strefy relaksu, nowoczesne kąciki gastronomiczne, miejsca do gier czy rozwiązania technologiczne. W wielu szkołach pojawiły się nowe meble, sprzęt audiowizualny oraz elementy wspierające zdrowy styl życia.
reklama
reklama
reklama
Polecane artykuły:
wróć na stronę główną
ZALOGUJ SIĘ
Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM
e-mail
hasło
Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE
reklama
reklama
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.