reklama
reklama

Lublin: Trzy uczelnie będą współpracować. Będą m.in. "wspólne" kierunki studiów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Bartosz Proll

Lublin: Trzy uczelnie będą współpracować. Będą m.in. "wspólne" kierunki studiów - Zdjęcie główne

Trzy uczelnie będą współpracować. Będą m.in. "wspólne" kierunki studiów | foto Bartosz Proll

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Trzy lubelskie uczelnie - UMCS, Uniwersytet Przyrodniczy i Politechnika Lubelska podpisały porozumienia o współpracy. Uczelnie określiły zasady współpracy przy przygotowaniu i prowadzeniu wspólnych inicjatyw, w tym kierunku studiów, wykładów, szkoleń, warsztatów, webinarów.
reklama

Związek Uczelni Lubelskich pod koniec 2017 roku powstał na mocy porozumienia trzech uczelni: Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i Politechniki Lubelskiej.

- Jego celem jest optymalizacja wykorzystania zasobów uczelni tworzących Związek poprzez wspieranie realizacji wspólnych zadań, m.in. w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych, dydaktyki, komercjalizacji wyników badań oraz upowszechniania osiągnięć nauki, kultury i techniki. To współdziałanie ugruntowuje pozycję Lublina jako miasta akademickiego. Formalnie do Związku Uczelni Lubelskich w czerwcu br. dołączył także Uniwersytet Medyczny w Lublinie - informuje Katarzyna Skałecka z Centrum Prasowego UMCS.

We wtorek (20 lipca) podpisano umowę o współpracy dydaktycznej między członkami Związku: Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Politechniką Lubelską oraz Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie. W ramach umowy uczelnie określiły zasady współpracy stron przy przygotowaniu i prowadzeniu wspólnych inicjatyw dydaktycznych, w tym kierunku studiów, wspólnych wykładów, szkoleń, warsztatów, webinarów.

- Program naszej współpracy, który staramy się realizować od początku tej kadencji, owocuje kolejnymi umowami. Ta dzisiejsza dotyczy współpracy w zakresie dydaktycznym, (…) ale za moment będziemy chcieli pochwalić się również aktywnościami w zakresie budowania dobrych relacji i praktyk dotyczących badań oraz współpracy międzynarodowej, wdrożeń i sfery okołobiznesowej oraz współpracy z otoczeniem zewnętrznym - podkreślał prof. Radosław Dobrowolski, rektor UMCS.

- Współpraca dydaktyczna funkcjonowała pomiędzy lubelskimi uczelniami już od wielu lat: „(…) ale w tej chwili podpisujemy umowę, która te sprawy proceduralnie sformalizuje. Dzięki temu będziemy mogli pewne działania w zakresie dydaktycznym znacznie wzmocnić i przyspieszyć z korzyścią dla naszych uczelni, ale przede wszystkim studentów. Chcemy, żeby uzyskiwali oni jak najlepsze kompetencje i znajdowali te oferty pracy, które są dla nich najbardziej interesujące i przydatne - dodawał prof. Krzysztof Kowalczyk, rektor UP w Lubline.

Natomiast prof. Dorota Kołodyńska z UMCS przekazała, że od kilku miesięcy pracują zespoły robocze, których zadaniem jest opracowanie nowych kierunków studiów. Obecnie takie nowości powstają w każdej uczelni – będą to studia ogólnoakademickie I stopnia prowadzone w języku angielskim. Na UMCS procedowany jest program pn. Sustainable development management. Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie przygotowuje kierunek pn. Management in smart agriculture, a Politechnika Lubelska – Wzornictwo przemysłowe.

- Lokalny przemysł powoli się rozbudowuje i stwierdziliśmy, że potrzeba inżynierów, ale także plastyków. (…) Zespoły zostały powołane, pracujemy nad tym, co jest clue sprawy dla każdego kierunku, czyli efektami uczenia się i przedmiotami. Chcemy je otworzyć na nową rekrutację 1 października 2022 roku - zaznaczył dr hab. inż. Paweł Droździel, prorektor ds. studenckich Politechniki Lubelskiej.

Z kolei prof. Kołodyńska dodała, że w planach jest jeszcze czwarty kierunek, obecnie procedowany przez uczelnie i jest to Ochrona własności intelektualnej - Pozostałe kierunki (…) powstają w ramach współpracy, ale są osadzone w poszczególnych uczelniach. Natomiast Ochrona własności intelektualnej będzie naszym wspólnym kierunkiem, do którego będziemy mieli wspólne prawa - mówiła prof. Kołodyńska.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama