Research Impact Leaders Award jest częścią światowej inicjatywy Elsevier, mającej na celu wspomaganie badań oraz rozwoju nauki w wielu dyscyplinach. Przyznawana jest w sześciu obszarach: nauk rolniczych i przyrodniczych; nauk inżynieryjnych i technologicznych; nauk humanistycznych; nauk o zdrowiu i medycznych; nauk ścisłych; nauk społecznych. Nagroda przyznawana jest uczelniom, których badania wnoszą największy wkład w postrzeganie polskiej nauki na świecie. Wyróżnienie to promuje wysoką jakość badań naukowych i ich umiędzynarodowienie.
W tegorocznej edycji Politechnika Lubelska konkurowała z Politechniką Gdańską i Uniwersytetem Śląskim w Katowicach. Kapituła Nagrody brała pod uwagę wzrost liczby publikacji w uznanych czasopismach naukowych, publikacje z udziałem zagranicznych współautorów oraz wskaźnik cytowań w danej dziedzinie.
- Politechnika Lubelska zwiększyła swój dorobek o ponad 50%, choć nie był to wynik najwyższy. Prace autorów z tej uczelni były cytowane powyżej średniej światowej, 10% z nich znalazło się w pierwszym decylu najczęściej cytowanych. Współpraca międzynarodowa występowała przy prawie 40% dokumentów afiliowanych do tej uczelni. Publikacja traktująca o biodegradowalnych polimerach w obszarze opakowań była cytowana ponad 11 razy lepiej aniżeli podobne - czytamy w uzasadnieniu nagrody.
- To wielki sukces, na który pracowała cała społeczność akademicka Politechniki Lubelskiej. Konkurencja była silna, więc tym bardziej doceniamy tę nagrodę. Jest ona potwierdzeniem wysokiej jakości naszych publikacji w najbardziej prestiżowych czasopismach naukowych. W 2020 roku nasi naukowcy wydali dwa razy więcej publikacji za 200, 140 i 100 punktów niż w roku 2019. To sygnał, że nasza uczelnia jest ważnym ośrodkiem naukowym oraz badawczym w kraju i na świecie - mówi prof. Wojciech Franus, prorektor ds. nauki.
Nagrodę, w imieniu władz Politechniki Lubelskiej, odebrał podczas uroczystej gali w Warszawie prof. Wojciech Franus.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.