2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej jeszcze w tym roku planuje przyjąć do służby zawodowej ponad 30 żołnierzy. Rozbudowa struktur 2 LBOT ma przyczynić się do tworzenie nowych etatów dla osób, chcących zawodowo służyć w takich formacjach. Najbliższe kwalifikacje do zawodowej służby wojskowej w 2 LBOT odbędą się już 28 lipca w koszarach na Majdanku w Lublinie. Nabór prowadzony będzie do 24 batalionu lekkiej piechoty w Kraśniku. Przygotowane takie stanowiska jak: dowódca plutonu, dowódca sekcji, podoficer sztabowy, technik kompanii, ratownik medyczny, radiotelefonista, kierowca kat. C. Szczególnie poszukiwani są technicy i specjaliści z uprawnieniami.
- Oferta adresowana jest przede wszystkich do żołnierzy obrony terytorialnej, którzy mają za sobą minimum rok służby w WOT, dobrze poznali specyfikę tej służby, sprawdzili się na swoich stanowiskach i mogą pochwalić się dobrą opinią przełożonych. Właśnie tacy kandydaci stanowią najcenniejszy narybek dla WOT. Dlatego też rolą dowódców jest obserwowanie swoich żołnierzy, wydobywanie z nich potencjału i czuwanie nad ich rozwojem - informuje por. Marta Gaborek, oficer prasowy 2 LBOT.
W 2 LBOT służy m.in. kpr. Piotr, który ukończył pierwsze szkolenie podstawowe w WOT w maju 2017 r. Przez dwa lata służył na stanowisku strzelec wyborowy, a następnie w 2019 roku jego przełożeni zaproponowali mu kurs młodszych podoficerów „SONDA”, którzy pomyślnie ukończył i awansował na stanowisko dowódcy sekcji. Wówczas zrezygnował z pracy we własnej firmie budowlanej na rzecz kariery w wojsku. Teraz jest w trakcie procedury powołania do służby zawodowej w jednej z kompanii w 21 lubelskim batalionie lekkiej piechoty. - Zawsze chciałem być w wojsku. Tutaj można zdobyć dużo cennego doświadczenia, są ciekawe kursy, szkolenia i można się rozwijać. Dowódcy bardzo wspierają osoby, które się angażują i wiążą swoją przyszłość ze służbą zawodową. Czas służby jako żołnierz OT umożliwił mi poznanie wojska „od środka” i utwierdził w przekonaniu, że to jest to, co chcę w życiu robić. Dodatkowo w mojej kompanii jest bardzo dobra atmosfera, wszyscy się znają i wspierają się na wzajem - mówi kpr. Piotr.
O swoich doświadczeniach mówi również kpr. Agnieszka, która na drugim roku studiów na kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne postanowiła wstąpić do 2 LBOT. - Jako studentka byłam dyspozycyjna i z łatwością mogłam pogodzić studia ze służbą w wojsku, dużo angażowałam się, co zostało zauważone i docenione przez dowódcę. Dzięki jego wsparciu, pomyślnie ukończyłam kurs „SONDA” i dostałam propozycję służby, jako młodszy podoficer w sekcji personalnej w batalionie. Służba w WOT ułatwia osobom młodym, takim jak ja wejście do służby zawodowej, mnie zmobilizowała również do dalszego rozwoju. Z myślą o wojsku rozpoczęłam kolejne studia, tym razem na kierunku Administracja oraz studia podyplomowe na kierunku Inspektor Ochrony Danych - mówi.
Żeby móc wziąć udział w kwalifikacji do zawodowej służby wojskowej trzeba udać się do Wojskowego Centrum Rekrutacji. Minimalne wymagania dla wszystkich kandydatów to: posiadanie obywatelstwa polskiego, niekaralność, posiadanie poświadczenia bezpieczeństwa lub zgoda na przeprowadzenie postępowania sprawdzającego oraz udział w rozmowie kwalifikacyjnej. Wszyscy kandydaci muszą wykazać się wysoką wiedzą ogólnowojskową oraz bardzo dobrą sprawnością fizyczną.
Kwalifikacja do służby zawodowej przebiega w dwóch etapach.
- W pierwszym odbywa się sprawdzian fizyczny, którego celem jest określenie poziomu sprawności fizycznej kandydatów. Odbywa się on według zasad i norm dla żołnierzy zawodowych ustalonych w rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej. Drugi etap to rozmowa kwalifikacyjna, podczas której kandydaci przedstawiają swoje umiejętności i kwalifikacje, predysponujące ich do ubiegania się na dane stanowisko. Następnie kandydaci z najlepszymi wynikami rozpoczynają procedurę powołania do zawodowej służby wojskowej, zgodnie z ustawą o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych - wyjaśnia por. Marta Gaborek.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.