W piątek (1 lipca) 92 ochotników z województwa lubelskiego rozpoczęło swoje pierwsze szkolenie wojskowe w 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Teytorialsnej, w ramach projektu "Wakacje z WOT”. W koszarach na Majdanku w Lublinie stawiły się osoby, które chcą wykorzystać sezon wakacyjny, aby zapoznać się z podstawami wojskowego rzemiosła. Ochotnicy to głównie młodzi mieszkańcy regionu – studenci i pełnoletni uczniowie.
- Wakacje to dobry czas, aby zacząć przygodę z wojskiem i realizować swoje marzenia. Egzaminy zdane, sesja zaliczona więc czemu nie. Odkąd pamiętam zawsze ciągnęło mnie do wojska. Wielu moich znajomych jest już w obronie terytorialnej i mówią, że warto. Studiuję pielęgniarstwo, interesuje mnie medycyna pola walki i mam nadzieję, że w wojsku będę mogła rozwijać się właśnie w tym kierunku - mówi szeregowa Joanna z Zamościa.
Wśród ochotników są również tacy, którzy postanowili wykorzystać urlop wakacyjny, aby wstąpić do wojska z pobudek patriotycznych. Bracia bliźniacy – Bartłomiej, architekt wnętrz z Prawiednik i Jakub z Puław, operator maszyn, podkreślają chęć zaangażowania się w budowę bezpieczeństwa kraju i regionu.
- Obecna sytuacja na Ukrainie pokazała, że wszyscy powinniśmy dbać o bezpieczeństwo naszej ojczyzny. Musimy budować siłę odstraszania, aby przeciwnik zastanowił się trzy razy, czy warto nas zaatakować. Mam dwoje dzieci i chcę, aby one mogły żyć spokojnie w wolnym kraju i nie musiały obawiać się, że ktoś im tą wolność zabierze. Wszyscy staramy się, budujemy domy, zakładamy swoje rodziny i każdy chce mieć to bezpieczne miejsce. Nie wyobrażam sobie, aby to wszystko oddać agresorowi - mówi szeregowy Bartłomiej.
- Wojna na Ukrainie pokazała, że obrona terytorialna ma sens. Po szkoleniu będę czuł się bezpieczniej, będę wiedział jak bronić mojego domu, gdyby doszło do konfliktu - dodaje szeregowy Jakub.
Od 2019 roku, kiedy ruszył projekt "Wakacje z WOT", z takich szkoleń skorzystało ponad 8000 ochotników w całym kraju.
- Szkolenie podstawowe, czyli tzw. „szesnastka” rozpoczyna się od spraw formalnych, szkoleń instruktażowych. Następnie ochotnicy otrzymują mundury i wyposażenie żołnierza OT i przechodzą egzamin sprawnościowy. Przez kolejne dni, w warunkach poligonowych będą uczyć się podstaw wojskowości. Podczas dynamicznych zajęć zapoznają się, m.in. ze strzelectwem, taktyką, topografią, łącznością oraz ratownictwem medycznym. Szkolenie zakończy praktyczny, wielogodzinny egzamin podsumowujący zdobytą wiedzę i umiejętności. Zwieńczeniem ogromnego wysiłku i trudów szesnastodniowego szkolenia będzie przysięga wojskowa, która odbędzie się w Świdniku 16 lipca br - informuje por. Marta Gaborek, oficer prasowy 2 LBOT.
Osoby, które chcą zdobyć wojskowe przeszkolenie mogą zgłaszać się w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej przez cały rok. 2 Lubelska Brygada OT w tym roku organizuje jeszcze cztery szkolenia podstawowe dla osób, które nie mają wojskowego doświadczenia, w termiach: 16.09-01.10, 14-29.10, 25.11.-10.12 oraz 17-18.12 (kontynuacja szkolenia w styczniu 2023 r.) Zainteresowani mogą skorzystać z kilku sposobów rekrutacji. Jednym z nich jest kontakt z rekruterem ze swojego powiatu. Można także skorzystać z infolinii rekrutacyjnej WOT dzwoniąc pod numer 800-696-077 lub platformy e-PUAP.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.