reklama
reklama

Lublin: Startuje nowa edycja Szkolnych Budżetów Obywatelskich. Ratusz rozdzieli pieniądze

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Startuje nowa edycja Szkolnych Budżetów Obywatelskich. Ratusz rozdzieli pieniądze - Zdjęcie główne

Lublin: Startuje nowa edycja Szkolnych Budżetów Obywatelskich. Ratusz rozdzieli pieniądze | foto Miasto Lublin

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Startuje czwarta edycja Szkolnych Budżetów Obywatelskich. Wybrane pomysły otrzymają po 4 tys. zł, a dzieci szansę nauki partycypacji społecznej poprzez wspólne decyzje o podziale i realizacji przyznanego budżetu.
reklama

- Szkolne Budżety Obywatelskie to dla uczennic i uczniów w Lublinie często pierwsze doświadczenie demokracji w praktyce. Zapraszam placówki oświatowe do udziału w czwartej edycji konkursu. Każda ze zwycięskich szkół otrzyma wsparcie finansowe, organizacyjne i merytoryczne w zakresie realizacji procesu. Warto wziąć udział, bo nasze działania zostały dostrzeżone również na arenie europejskiej i jako przykład dobrych praktyk prezentowane są na terenie kraju - mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta Miasta Lublin ds. kultury, sportu i partycypacji.

Szkolne Budżety Obywatelskie to konkurs umożliwiający dofinansowanie projektów tworzonych przez młodzież lubelskich placówek oświatowych. Każda ze zwycięskich szkół dostaje po 4 tys. zł oraz wsparcie w przeprowadzeniu na swoim terenie Szkolnego Budżetu Obywatelskiego. Szkolne Zespoły Robocze odpowiadać będą za stworzenie regulaminów szkolnych budżetów obywatelskich, ich promocję wśród społeczności szkolnej (uczniów, rodziców, pracowników), rekrutację i wspólną selekcję projektów wybranych do realizacji przez społeczność szkolną. Placówki wspierają się wzajemnie, następuje integracja międzyszkolna, wymiana doświadczeń, inspiracji oraz świętowanie sukcesów.

- Okazją do podsumowania trzeciej edycji Szkolnych Budżetów Obywatelskich było spotkanie z udziałem przedstawicielek i przedstawicieli Szkolnych Zespołów Roboczych oraz dyrekcji szkół. W ramach zakończonej już edycji uczniowie, a także rodzice, nauczyciele czy inni pracownicy szkół tworzyli mapy potrzeb, organizowali burzę mózgów o pomysłach na zmiany w szkole, pisali projekty, a następnie sami wybierali te, które ich zdaniem były najbardziej atrakcyjne i potrzebne. Nad prawidłowym przebiegiem czuwało łącznie ok. 280 osób w ramach Szkolnych Zespołów Roboczych - wyjaśnia Joanna Stryczewska z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
 
 
Pełna lista projektów realizowanych w ramach trzeciej edycji Szkolnych Budżetów Obywatelskich dostępna jest na stronie szkolnybudzet.lublin.eu.

Lubelski model Szkolnego Budżetu Partycypacyjnego został zaprezentowany na XI Forum Praktyków Partycypacji - dorocznej konferencji poświęconej tematyce partycypacji społecznej oraz na I Kongresie Szkolnego Budżetu Obywatelskiego w Krakowie. Na obu tych wydarzeniach lubelskie doświadczenia spotkały się z zainteresowaniem i uznaniem. Szkolne Budżety Obywatelskie to także, obok procesu opracowania Strategii Lublin 2030, finalista europejskiego konkursu The Innovation in Politics Awards 2024 w kategorii Demokracja.

Udział w konkursie można zgłaszać do 16 kwietnia. Spotkanie informacyjne dla osób zainteresowanych konkursem odbędzie się 9 kwietnia (wtorek), w godz. 10.00-11.00 w formule online na platformie Zoom.
 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama