Zwiąkowcy i dyrektor Teatru reagują
Związki zawodowe Centrum Spotkania Kultur i NSZZ Solidarność Filharmonii Lubelskiej nie chcą połączenia w CSK, Filharmonii i Teatru Muzycznego w jedną instytucję. W piątek (19 maja) rano poinformowały o krokach, które podjęły względem dyrektor Teatru Muzycznego.
- Dzisiaj złożyliśmy do prokuratury wniosek o wszczęcie i przeprowadzenie postępowania przygotowawczego w celu zbadania możliwości dopuszczenia się przez Kamilę Lendzion przestępstwa - przekazali przedstawiciele związków.
Chodzi o wszczęcie postępowania przygotowawczego, żeby zbadać możliwość popełenienia przestępstwa przez dyrektor teatru polegającego na tym, że 26 kwietnia "powołując się na wpływy w instytucji samorządowej - Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego w Lublinie, w zamian za obietnicę uzyskania korzyści majątkowej i osobistej w postaci objęcia funkcji dyrektora w mającej powstać w przyszłości instytucji kultury podległej Zarządowi Województwa Lubelskiego - Operze Lubelskiej, podjęła się pośrednictwa w załatwieniu sprawy polegającej na uzyskaniu lepszych gratyfikacji finansowych dla siebie oraz pracowników jej podległych mającej nowo powstać instytucji oraz obietnic zachowania stałości zatrudnienia z uwagi na fakt pełnienia w niej funkcji dyrektora".
Jeszcze tego samego dnia - po południu kroki w tej sprawie podjęła też dyrektor teatru.
- Z przykrością i zdumieniem muszę powiedzieć, że w ostatnich dniach mam do czynienia z celowym działaniem mającym na celu zdyskredytowanie mojej osoby w oczach opinii publicznej. Ostatnim tego przykładem jest zawiadomienie do prokuratury złożone przez jeden ze związków zawodowych działających w CSK. Nie mogę już nie zareagować na takie irracjonalne działania - przekazała Kamila Lendzion i dodaje, że dlatego złożyła w piątek do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstw opisanych w Kodeksie Karnym (chodzi np. o zniesławienie) przez przewodniczącego Związku Zawodowego pracowników CSK „Kultura”.
Również w piątek Radio Lublin poinformowało, że Zarząd Województwa Lubelskiego podjął uchwałę intencyjną o zamiarze fuzji tych trzech instytucji kultury.
- Kultura w naszym mieście ma się dobrze i będzie się miała jeszcze lepiej - mówi cytowany przez Radio Lublin marszałek województwa lubelskiego, Jarosław Stawiarski. - Zarząd wyraził wolę połączenia tych instytucji. Nazwa się zmieni, dołożymy jeszcze jeden komponent – i to wszystko. Musimy wyrwać się z tej niemożności, z przekonania, że w Lublinie możemy grać tylko w sposób bardzo kiepski. Nie. Lublin i Lubelskie stać na więcej.
Ostateczną decyzję podejmie Sejmik Województwa Lubelskiego.
O co chodzi w sprawie?
We wtorek (16 maja) związki rozesłały do mediów apel "W obronie regionalnej kultury". Chodzi o planowane połączenie trzech instytucji kulturalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Mowa o Centrum Spotkania Kultur, Filharmonii Lubelskiej i Teatrze Muzycznym w Lublinie. Wyjaśnili, że takie plany budzą ich oburzenie i "całkowicie podkupują zaufanie do organu prowadzące jakim jest Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, a szczególnie do Pana Bartłomieja Bałabana, członka zarządu województwa lubelskiego, któremu jak się obecnie okazuje nieopatrznie powierzono pieczę nad kondycją i przyszłością naszej regionalne kultury".
- Gdy pojawiły się pierwsze informacje medialne zapewniała (dyrektor Lendzion - przyp.red.), że żadne decyzje w tej sprawie nie zapadły, a ona sama stanie ewentualnie do konkursu na dyrektora. W podobnym tonie wypowiadał się także członek zarządu Bałaban. Tymczasem na ujawnionym nagraniu dyr. Lendzion bardzo szczegółowo opisuje jak ma wyglądać fuzja - napisano w piśmie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.