Reklama

Reklama

Lublin: Samorządy z regionu będą pracować razem w nowym stowarzyszeniu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Samorządy z regionu będą pracować razem w nowym stowarzyszeniu - Zdjęcie główne

Lublin: Samorządy z regionu będą pracować razem w nowym stowarzyszeniu | foto Miasto Lublin

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Współpraca w ramach partnerstwa samorządów Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego wkracza w kolejny etap. W związku z tym powołano Stowarzyszenie LOM.

Reklama

W trakcie zebrania założycielskiego Stowarzyszenia Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego podjęto uchwały o utworzeniu stowarzyszenia oraz uchwaleniu jego statutu, a także o wyborze zarządu i komisji rewizyjnej. Przewodniczącym Stowarzyszenia został Artur Szymczyk - zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. inwestycji i rozwoju. W Trybunale Koronnym spotkali się przedstawiciele Lublina oraz 21 gmin sąsiednich i 4 powiatów.

- Doświadczenia perspektywy finansowej 2014-2020 wskazują, że współpraca samorządów w zakresie realizacji wspólnych inicjatyw daje pozytywne rezultaty. Dzięki Zintegrowanym Inwestycjom Terytorialnym w poprzednich latach udało się poprawić sytuację w zakresie mobilności, ochrony bioróżnorodności, czy też rewitalizacji terenów zdegradowanych. Efekty projektów takich jak „Mobilny LOF”, „Poprawa spójności przestrzennej LOF” czy też „Rewitalizacja przyrodnicza Parku Ludowego w Lublinie” już służą mieszkańcom tego obszaru. W przyszłym roku zakończą się prace nad Dworcem Metropolitalnym, który jest zwieńczeniem działań podejmowanych w poprzedniej perspektywie finansowej Unii Europejskiej. Dlatego podjęliśmy decyzję o dalszej współpracy, czego dowodem jest powołanie Stowarzyszenia LOM. Jako podmiot posiadający osobowość prawną będzie ono miało możliwość podejmowania inicjatyw na rzecz zrównoważonego rozwoju całego obszaru metropolitalnego - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.

Utworzenie Stowarzyszenia to kolejny etap prac w ramach partnerstwa gmin i powiatów, współpracujących dotychczas na podstawie porozumienia jednostek samorządu terytorialnego.

- Jednocześnie ma ono na celu wypełnienie jednego z wymagań formalnych w procesie pozyskiwania środków w ramach instrumentu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych finansowanego z Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027. Stowarzyszenie LOM będzie stanowiło zinstytucjonalizowaną formę partnerstwa realizującego zadania Związku ZIT, a celem jego funkcjonowania jest zapewnienie zrównoważonego i długofalowego rozwoju miast, gmin i powiatów w Lubelskim Obszarze Metropolitalnym - informuje Justyna Góźdź z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

Członkami założycielami Stowarzyszenia LOM są 22 gminy wchodzące w skład obszaru: Bełżyce, Bychawa, Garbów, Głusk, Jabłonna, Jastków, Kamionka, Konopnica, Gmina Miasto Lubartów, Gmina Lubartów, Lublin, Łęczna, Mełgiew, Nałęczów, Niedrzwica Duża, Niemce, Piaski, Spiczyn, Strzyżewice, Świdnik, Wojciechów i Wólka. Ponadto do udziału we współpracy zaproszono 4 powiaty: lubartowski, lubelski, puławski, świdnicki.

Kolejnym krokiem będzie przyjęcie wspólnego dokumentu strategicznego pn. Strategia Rozwoju Ponadlokalnego Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego do roku 2030. - Określi on cele rozwojowe jakie prowadzić będą do osiągnięcia wspólnej wizji oraz przedstawi tematyczne ramy i zakres interwencji podejmowanych w celu rozwiązywania zidentyfikowanych problemów i potrzeb mieszkańców obszaru LOM - wyjaśnia Justyna Góźdź.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy