Reklama

Reklama

Lublin planuje budżet na 2023 rok. Jest już projekt

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Lublin planuje budżet na 2023 rok. Jest już projekt - Zdjęcie główne

Urząd Miasta Lublin | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Pojawił się już projekt miejskiego budżetu na przyszły rok. - Pracujemy nad najtrudniejszym budżetem miasta w historii samorządu - mówi prezydent Lublina.

Reklama

W czwartek (17 listopada) odbędzie sie sesja Rady Miasta Lublin. W porządku obrad zaplanowano pierwsze czytanie projektu miejskiego budżetu na przyszły rok.
 
W przyszłym roku dochody Lublina wyniosą 2,6 mld zł, a wydatki 2,9 mld zł, w tym wydatki bieżące 2,4 mld zł (m.in. na oświatę, komunikację, utrzymanie dróg, oczyszczanie miasta, zieleń, pomoc społeczną, sport i kulturę). Z kolei wydatki majątkowe przeznaczone na inwestycje to blisko 440 mln zł (15% wydatków ogółem), w tym 170 mln zł na zadania z udziałem środków europejskich.

- Pracujemy nad najtrudniejszym budżetem miasta w historii samorządu. Musimy pogodzić wyższe koszty spowodowane rosnącą inflacją, cenami energii i płacy minimalnej z mniejszymi dochodami, które są efektem m.in. zmian w systemie podatkowym. Mimo konieczności szukania oszczędności, chcemy utrzymać jakość usług dla mieszkańców oraz tempo rozwoju na dotychczasowym poziomie. Przez działania rządu w 2023 roku stracimy ok. 300 mln zł dochodów z PIT. Te pieniądze powinny trafić na finansowanie zadań miasta, ale zasilą budżet centralny. Przyszłoroczny budżet uda nam się zbilansować, jednak bez zmiany ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, w kolejnym roku nie będzie to już możliwe - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.
 
 
Ratusz informuje, że zmiany w systemie podatkowym, w tym rządowy program „Polski Ład”, obniżyły dochody Lublina z PIT o 300 mln zł w 2023 roku. Ubytek z roku na rok się pogłębia, w bieżącym roku to 140 mln zł (przy uwzględnieniu zwiększenia udziałów w PIT o 73,2 mln zł), a w roku 2021 – 55 mln zł. W przyszłym roku dochody wrócą do poziomu z 2018 r. Ograniczeniu dochodów Miasta towarzyszą m.in. rosnące koszty inflacji, cen energii i płacy minimalnej oraz niedoszacowanie subwencji oświatowej. W 2023 roku budżet Miasta Lublin straci blisko 595 mln zł.
 
Nad samym projektem budżetu, radni będą głosować na sesji w grudniu.
 
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy