- Ostatnie lata to rozwój wielu narzędzi wsparcia dla lokalnych inicjatyw sprzyjających zrównoważonemu rozwojowi i przeciwdziałaniu zmianom klimatu. Wspieramy Rodzinne Ogrody Działkowe oraz realizujemy program małej retencji dla gospodarstw domowych. Budujemy ogrody deszczowe i wspólnie tworzymy nowe przyjazne przestrzenie, a Zielony Budżet, którego jesteśmy prekursorem, na stałe wpisał się w działania partycypacyjne miasta. Teraz wykonujemy kolejny krok. Obok coraz bardziej popularnych ogrodów działkowych w całej Polsce rozwija się ruch miejskiego ogrodnictwa wspólnotowego. Mieszkanki i mieszkańcy Lublina również są zainteresowani tym pomysłem, na co wskazywali podczas spacerów „Planu dla Dzielnic”. Dlatego chcemy umożliwić im zakładanie własnych ogrodów społecznych i wspólnie z nimi stworzyć ich koncepcję - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.
Zakładanie ogrodów społecznych, czyli naturalnych, zielonych miejsc przez mieszkańców ma być uzupełnieniem oferty tradycyjnych Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Podczas rozpoczynających się konsultacji społecznych mieszkanki i mieszkańcy będą mogli wypowiedzieć się w kilku kwestiach: W jakim schemacie należy uruchomić takie ogrody w Lublinie? Jak powinno wyglądać wsparcie ze strony Miasta? Ile osób powinna liczyć grupa lokalna odpowiadająca za ogród? Jak ma wyglądać regulamin takiego ogrodu?
Konsultacje społeczne już ruszają i potrwają do 21 kwietnia. Uwagi i propozycje dotyczące tego, jak w Lublinie powinny funkcjonować ogrody społeczne, należy przesyłać na adres konsulatacje@lublin.eu. Wszystkie zainteresowane osoby, organizacje pozarządowe oraz Rady Dzielnic mogą zapoznać się z materiałami na stronie www.lublin.eu/ogrodyspoleczne, które prezentują w jaki sposób ogrody społeczne są prowadzone w innych miastach. Dodatkowo, 16 kwietnia o godz. 13.00 odbędzie się spotkanie online z Zarządem Zieleni Miejskiej w Krakowie, odpowiedzialnym za program ogrodów społecznych w tym mieście. Spotkanie zostanie nagrane i udostępnione dla osób, które nie będą mogły w nim uczestniczyć. Lubelski system ogrodów społecznych, po konsultacjach z mieszkankami i mieszkańcami, organizacjami pozarządowymi i Radami Dzielnic, zostanie zaprezentowany na początku maja.
Poza tym, zakończyła się ocena merytoryczna wniosków w tegorocznej VII edycji Zielonego Budżetu „Naturalnie, w mieście!”. Mieszkanki i mieszkańcy złożyli 41 pomysłów na zgodne z naturą zagospodarowanie przestrzeni, z których 21 przeszło pozytywnie ocenę formalną i zostało skierowane do oceny merytorycznej. Jedno z kryteriów oceny stanowił naturalny charakter zgłoszonych terenów – pod uwagę brane były dzikie miejskie zakątki oraz tereny będące też stanowiskiem dla różnych gatunków roślin lub zwierząt.
CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Miasto będzie bardziej zielone. W marcu poznamy wyniki VII edycja Zielonego Budżetu
- Tegoroczna edycja to kontynuacja zmian w podejściu do terenów zieleni. Zwraca naszą uwagę na rolę oraz piękno naturalnej przyrody występującej w zurbanizowanej tkance miasta. Zależy nam nie tylko na zachowaniu tych miejsc, ale też ich udostępnieniu w taki sposób, żeby zachować ich naturalny charakter. I na tym właśnie polegała tegoroczna edycja Zielonego Budżetu – na wskazaniu publicznych miejsc, będących w zasobach miasta, które chcemy udostępniać w mądry i nieinwazyjny sposób mieszkańcom - mówi dr Dawid Soszyński z Katedry Kształtowania i Projektowania Krajobrazu KUL, przedstawiciel Panelu Ekspertów.
Panel Ekspertów wybrał do realizacji 11 projektów w 9 dzikich zakątkach miasta.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.