reklama
reklama

Lublin: Przebadają wzrok uczniom. Kolejna edycja miejskiej akcji obejmie 2 tys. osób

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Przebadają wzrok uczniom. Kolejna edycja miejskiej akcji obejmie 2 tys. osób - Zdjęcie główne

Szkoła Podstawowa nr 15 w Lublinie | foto Miasto Lublin

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaW szkołach podstawowych ruszy kolejna edycja programu wczesnego wykrywania wad wzroku u dzieci. Z bezpłatnych badań diagnostycznych skorzysta 2 tys. uczennic i uczniów z 30 lubelskich placówek oświatowych.
reklama

- Wczesna diagnostyka wad wzroku oraz wdrożenie leczenia w odpowiednim okresie ułatwia rozwój psychofizyczny dzieci oraz poprawia proces nauki. Dlatego zachęcamy rodziców do skorzystania z tej formy miejskiej pomocy, która jednocześnie kształtuje nawyk dbałości o zdrowie u młodego pokolenia. Szkolne gabinety profilaktyki zdrowotnej, które funkcjonują na terenie lubelskich placówek są ważnym ogniwem zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego naszym młodym mieszkankom i mieszkańcom. Lubelskim uczennicom i uczniom wzrok będą sprawdzać znane im już pielęgniarki szkolne, dzięki czemu badania odbędą się w przyjaznej i bezpiecznej dla najmłodszych atmosferze - mówi Anna Augustyniak, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. społecznych.

Niska aktywność na świeżym powietrzu, mała dawka naturalnego światła, korzystanie z urządzeń cyfrowych oraz związana z tym praca wzrokowa na bliskich odległościach to czynniki, które niekorzystnie wpływają na wzrok.
 
- W Polsce już połowa badanych dzieci w wieku od 3 do 15 lat posiada zdiagnozowane wady wzroku. Dlatego też Miasto kontynuuje program wczesnego wykrywania wad wzroku u najmłodszych mieszkanek i mieszkańców Lublina. W badaniach mogą wziąć udział uczennice i uczniowie klas II lubelskich szkół podstawowych. Będą one obejmowały sprawdzenie ostrości wzroku, widzenia barw oraz ustawienia gałek ocznych. Rodzice młodych uczestniczek i uczestników otrzymają informację o wynikach badań, a w przypadku wykrycia wady wzroku u ich dziecka, propozycję dalszego postępowania diagnostycznego lub leczniczego - wyjaśnia Anna Czerwonka z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

Program będzie realizowany w gabinetach profilaktyki zdrowotnej w lubelskich szkołach przez pielęgniarki szkolne. Aby dziecko mogło w nim uczestniczyć, konieczna jest pisemna zgoda rodzica lub opiekuna. Dodatkowo zaplanowane w programie działania zakładają również poszerzenie wiedzy rodziców i opiekunów oraz kadry pedagogicznej na temat profilaktyki, wczesnego wykrywania oraz procesu leczenia wad wzroku u najmłodszych.
 
CZYTAJ TAKŻE: Projekt "Lublin. Zawodowcy" trwa. Wzięło w nim już udział kilkaset osób

Program realizowany jest w Lublinie od 2015 roku. Do tej pory przebadano ponad 13 tys. lubelskich uczennic i uczniów. Na realizację programu w 2024 roku Miasto przeznaczyło środki w wysokości 110 tys. zł.
 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama