Lublin: Powstała petycja "Chrońmy Górki Czechowskie"
Opublikowano:
Autor: Joanna Niećko | Zdjęcie: Screen -- KOD Region Lubelski/Facebook
foto Screen -- KOD Region Lubelski/Facebook
reklama
Przeczytaj również:
Z Lublina"Chrońmy Górki Czechowskie" - taka petycja trafiła do Rady Miasta i Prezydenta Miasta Lublin.
reklama
Od ponad 20 lat trwa publiczna debata, której celem jest ustalenie, czy tereny górek czechowskich należy pozostawić niezabudowanym. Przedstawiano m.in. koncepcje utworzenia tam rezerwatu florystyczno-krajobrazowego i parku naturalistycznego, z różnymi wariantami zabudowy. W 2019 r. przeprowadzono w tej sprawie referendum lokalne, które w efekcie było niewiążące. Jednocześnie na górkach żyją chomiki europejskie, które są pod ochroną.
Komitet Obrony Demokracji skierował do Rady Miasta i Prezydenta Miasta Lublin petycję. Dotyczy ona rezygnacji z planów częściowej zabudowy i objęcia terenu Górek Czechowskich ochroną w formie rezerwatu przyrody.
Apel popierają m.in. Fundacja Przestrzeń do Życia, Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze, Lokalna Organizacja Turystyczna "Wrota Karpat Wschodnich", Stowarzyszenie Eko-Logiczna Lubelszczyzna, Stowarzyszenie Społeczno - Przyrodnicze M.O.S.T., Towarzystwo dla Natury i Człowieka.
Petycję - "Chrońmy Górki Czechowskie" - można podpisać na stronie internetowej actionnetwork.pl
Apelujemy o rezygnację z planów, które doprowadzą do pozbawienia terenu Górek Czechowskich wyjątkowych walorów przyrodniczych. Teren ten powinien służyć poprawie warunków życia i zdrowia wszystkich mieszkańców miasta oraz stać się kolejną atrakcją turystyczną Lublina.
Z coraz większym niepokojem obserwujemy trwające od lat próby dopuszczenia do zabudowy terenów znajdujących się w obrębie Górek Czechowskich, bowiem nie widzimy w działaniach władz miasta realnej woli współpracy i uwzględnienia głosu oraz argumentacji organizacji ekologicznych, ekspertów, osób zaangażowanych społecznie, mieszkanek i mieszkańców miasta zabiegających o zachowanie i szczególną ochronę tego terenu, wyrażanych wielokrotnie podczas sesji Rady Miasta i konsultacji społecznych.
Mamy w obrębie naszego miasta niezwykły obszar, na którym występują gatunki chronione, w tym objęte ochroną ścisłą oraz zagrożone gatunki roślin, owadów, płazów, ptaków i ssaków - m.in. chomik europejski, słynny już jako symbol Górek. Tak różnorodny biologicznie teren powinien zostać objęty ochroną jako rezerwat. Odnosimy wrażenie, że władze miasta nie dostrzegają wyników inwentaryzacji przyrodniczej terenu Górek, którą same zleciły w 2019 r.
Nie możemy zaakceptować decyzji, które prowadzą do degradacji przyrodniczej tego miejsca. Obszar miejskich terenów zieleni buduje odporność na zmiany klimatu oraz poprawia jakość ekosystemu miejskiego, co ma zasadnicze znaczenie dla ochrony zdrowia mieszkańców.
Prawa obywateli i obywatelek oraz obowiązki administracji publicznej w tym zakresie wyrażone są w Konstytucji RP oraz zapisane w ustawach.
Konstytucja w art.74 stanowi, że:
Władze publiczne prowadzą politykę zapewniającą bezpieczeństwo ekologiczne współczesnemu i przyszłym pokoleniom.
Ochrona środowiska jest obowiązkiem władz publicznych.
Władze publiczne wspierają działania obywateli na rzecz ochrony i poprawy stanu środowiska. (pkt. 1,2 i 4)
Ustawa o ochronie przyrody mówi, że:
Obowiązkiem organów administracji publicznej, osób prawnych i innych jednostek organizacyjnych oraz osób fizycznych jest dbałość o przyrodę będącą dziedzictwem i bogactwem narodowym.
Organy administracji publicznej są obowiązane do zapewnienia warunków prawnych, organizacyjnych i finansowych dla ochrony przyrody. (Art.4.1 i 2)
Opierając się na tych zapisach apelujemy do władz samorządowych o współpracę z organizacjami ekologicznymi oraz innymi organami administracji publicznej w celu zapewnienia ochrony obszaru Górek Czechowskich z uwzględnieniem praw prywatnego właściciela tego terenu.
W 2023 r. Lublin został wyróżniony tytułem Europejskiej Stolicy Młodzieży, a w 2029 r. stanie się Europejska Stolicą Kultury. To wielkie zobowiązanie do przestrzegania przez nasze miasto europejskich wartości i zasad podkreślonych rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych: „W celu zapewnienia ciągłości świadczenia usług ekosystemowych przez miejskie tereny zieleni należy zahamować ich utratę, odbudować je i zwiększać".
Nie dopuśćmy zatem do ich utraty!
reklama
reklama
reklama
Polecane artykuły:
wróć na stronę główną
ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.
e-mail
hasło
Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE
reklama
reklama
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.