Reklama

Reklama

Lublin: Portal z mapami ma nowe funkcje. Pobierzemy dane w 2D i 3D

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Lublin: Portal z mapami ma nowe funkcje. Pobierzemy dane w 2D i 3D - Zdjęcie główne

Lublin: Portal z mapami ma nowe funkcje | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Geoportal Miasta Lublin ma nową funkcję. Można przeglądać cyfrowe dane przestrzenne dla Lublina i je pobierać. Geoportal wzbogacono o nowe warstwy umożliwiające pobieranie zarówno ortofotomapy, jak i danych 3D, chmury punktów oraz modelu siatkowego.

Reklama

- Niedawno informowaliśmy o nowych możliwościach, jakie dają ukośne zdjęcia lotnicze całego miasta wykonane z czterech kierunków oraz nowa ortofotomapa Lublina z 2022 roku. Teraz do katalogu usług geoprzestrzennych doszły kolejne praktyczne rozwiązania – możliwość pobrania danych 2D i 3D. To funkcjonalności, które można wykorzystać m.in. w tworzeniu własnych analiz przestrzennych, map, projektów czy wizualizacji. Staramy się, by nasze miejskie serwisy były nie tylko aktualne, ale również jak najbardziej dostępne dla mieszkańców - mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. inwestycji i rozwoju.

Zakres udostępnionych do pobrania danych zawiera ortofotomapy Lublina z 13 okresów (najstarszą wykonano w roku 2003), do najnowszych, pozyskanych w ubiegłym roku, w tym ortofotomapy ukośne, czyli zdjęcia lotnicze wykonane z czterech podstawowych kierunków. Ortofotomapy udostępniono w formie pliku GeoTIFF COG.
 
- Każdy rok jest jednym plikiem, który może zostać wczytany, np. do programu QGIS, bez potrzeby jego pobierania. Ponadto, udostępniono możliwość pobierania poszczególnych kafelków z możliwością wyboru rozdzielczości. Nowa usługa pobierania dotyczy również danych 3D tj.: modelu siatkowego mesh 3D (dane z 2022 r.) oraz chmur punktów z 2013, 2017 oraz 2022 r., udostępnionych w dwóch formatach, również dających możliwość pobrania kafelka mapy, jak i wczytania całego obszaru miasta. Pliki można pobrać bądź też wczytać online. Dane znajdują się w Geoportalu Miasta Lublin pod przyciskiem „Pobierz dane”, w grupie warstw Dane rastrowe oraz Dane 3D informuje Monika Głazik z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
 
 
Miasto ma duże zasoby i możliwości techniczne w udostępnianiu danych przestrzennych. W Systemie Informacji Przestrzennej Lublina gromadzone są dane geodezyjne, geograficzne, planistyczne i wszystkie inne, które mają swoje odniesienie w przestrzeni miasta. System składa się już z 5 modułów i zawiera: mapy 2D, mapy 3D, zdjęcia ukośne, porównywarkę oraz e-usługi dla mieszkańców.
 
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy