Reklama

Reklama

Lublin: Ogród Botaniczny zaprasza do uczczenia Święta Konstytucji

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: UMCS

Lublin: Ogród Botaniczny zaprasza do uczczenia Święta Konstytucji - Zdjęcie główne

Lublin: Ogród Botaniczny zaprasza do uczczenia Święta Konstytucji | foto UMCS

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja w Ogrodzie Botanicznym planowana jest wydarzenie "Śladami polskiej historii". W programie są m.in. pokazy grup rekonstrukcyjnych, spektakl i ognisko.

Reklama

Żywa lekcja historii

W ramach obchodów Święta Konstytucji 3 maja UMCS zaprasza do Ogrodu Botanicznego na żywą lekcję z dziejów Polski pn. „Śladami polskiej historii”.

- Spotkanie ma na celu ukazanie wielowiekowej tradycji duchowej i materialnej Polski, w szczególności regionu lubelskiego, oraz przedstawienie poprzez rekonstrukcje bogatej historii narodu polskiego i jego walki o niepodległość. Organizatorzy przypomną ważne wydarzenia historyczne, by wspólnie z uczestnikami uczcić pamięć o bohaterach poprzednich pokoleń - informuje Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS w Lublinie.

W programie m.in.: spacer śladami Kościuszki, pokazy grup rekonstrukcji historycznych w specjalnie przygotowanym „Miasteczku sarmackim”, salwa honorowa i wspólne odśpiewanie Roty oraz spektakl teatralny „Dyktator”. Wieczorem zaplanowano ognisko oraz wspólne śpiewy polskich pieśni patriotycznych z chórem „Beliniacy” obok kawiarenki „Pod Redutą”. Jak podkreślają organizatorzy, projekt „Śladami polskiej historii” promuje województwo lubelskie jako pogranicze z wielowiekowym doświadczeniem współistnienia wieloetnicznych, wielokulturowych oraz wieloreligijnych wspólnot. 

Szczegółowy program

godz. 13:00 – spacer śladami Kościuszki. Oprowadzenie po Reducie Kościuszki - fortyfikacji ziemnej zbudowanej do obrony przed wojskiem carskim w 1792 roku (w okresie walk, po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja). Spacer poprowadzi dr Mieczysław Kseniak, o znaleziskach archeologicznych opowie dr Rafał Niedźwiadek.

godz. 13.00-:14.45 – „Miasteczko sarmackie” - ekspozycja elementów uzbrojenia z XI-XVII w., demonstracja mundurów i uzbrojenia polskiej kawalerii XIX-XX w. oraz pokazy grup rekonstrukcji historycznych: strzelanie z broni czarnoprochowej, inscenizacja walk na broń białą, parzenie kawy metodą z czasów Króla Jana III Sobieskiego (przy kawiarence), promocja potraw regionalnych.

godz. 14:45 – przemarsz uczestników rekonstrukcji historycznej pod Dworek Kościuszków.

godz. 15.00 - uczczenie Święta Narodowego 3 Maja (salwa honorowa, wspólne odśpiewanie Roty)

godz. 15.20 - spektakl teatralny "Dyktator" o Powstaniu Styczniowym - w Dworku Kościuszków

godz. 17.00-19.00 – przy ognisku wspólne śpiewanie polskich pieśni patriotycznych z chórem „Beliniacy” (przy kawiarence) 

Aby wziąć udział w wydarzeniu, wystarczy zakupić bilet wstępu do Ogrodu Botanicznego UMCS.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy