Przy odśnieżaniu ulic i chodników pracuje na zmiany cały sprzęt i wszystkie służby – około 100 pojazdów, w tym pługi, solarki i ciągniki oraz brygady realizujące odśnieżanie ręczne. W sobotę (17 grudnia) rano lubelski Ratusz poinformowął, że ulice stanowią
- Wszystkie służby oraz sprzęt są zaangażowane w odśnieżanie miasta, by zachować drożność lubelskich ulic oraz chodników. Zimowa aura jednak nie odpuszcza, drogowcy pracują w trudnych warunkach, a prognozy pogody przewidują dalsze opady śniegu powodujące oblodzenie. Apeluje
W przypadku akcji kryzysowej, najpierw odśnieżane są ulice stanowiące dojazd do szpitali, obiektów pogotowia ratunkowego, Policji, Straży Pożarnej oraz Straży Miejskiej oraz po których jeździ komunikacja miejska. Tymczasowo, dopuszcza się w takiej sytuacji również odstępstwa od przyjętych standardów zimowego utrzymania.
Aktualnie prace koncentrują się także na chodnikach. Uruchomiono zarówno mechaniczne, jak i ręczne odśnieżanie. Dotyczy to wszystkich chodników objętych umową, będących w stałym utrzymaniu, jak również dodatkowych lokalizacji.
- W akcję włączono również wszelkie pozostające w dyspozycji siły w postaci opłużonych traktorów o mniejszej masie do udrażniania chodników będących poza stałym utrzymaniem. Wraz z chodnikami na bieżąco odśnieżane są również dojścia dla pieszych. Zdarzają się jednak sytuacje, że przy dużych opadach śniegu, może on zostać przesunięty z jezdni na oczyszczone wcześniej przejście. Wówczas zostają zlecone dodatkowe prace w tych miejscach. Aktualnie wywożona jest także część śniegu ze strefy płatnego parkowania. Ponadto drogowcy realizują zgłoszenia interwencyjne - informuje Justyna Góźdź z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
Prace są realizowane również na Deptaku i Placu Litewskim oraz na alejkach w wąwozach i parkach (m.in. Ogród Saski, Park Ludowy). Służby MPK odśnieżają natomiast przystanki komunikacji miejskiej.
Miasto przypomina, że obowiązek odśnieżania chodników leży również w gestii prywatnych zarządców nieruchomości. Wynika to wprost z zapisów Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która mówi: Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez: uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z dróg dla pieszych położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taką drogę uznaje się wydzieloną część drogi publicznej przeznaczoną do ruchu pieszych położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości.
- Stałą analizę sytuacji w zakresie utrzymania dróg, a także warunków atmosferycznych prowadzi Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Udział w akcji biorą również funkcjonariusze Straży Miejskiej, którzy patrolują miasto i kontrolują stan infrastruktury. Na bieżąco monitorowane jest także funkcjonowanie sygnalizacji świetlnych objętych Systemem Zarządzania Ruchem. Ich działanie dostosowywane jest do potrzeb i warunków na drogach – wgrywane i uruchamiane są dodatkowe programy sterujące lub w ostateczności następuje przełączenie działania "świateł" w tryb żółty pulsujący. - dodaje Justyna Góźdź.
Zgłoszenia dotyczące odśnieżania miasta przyjmowane są pod numerami telefonów: w zakresie dróg - tel. 81 466 57 89, w godz. 6.00-21.00 (od poniedziałku do piątku), w godz. 7.30-21.00 (sobota, nied
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.