reklama
reklama

Lublin: Odśnieżanie miasta wchodzi w tryb kryzysowy. Co to oznacza?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Lublin: Odśnieżanie miasta wchodzi w tryb kryzysowy. Co to oznacza? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaAkcja zimowego utrzymania miasta, w tym odśnieżanie weszło w tryb kryzysowy. Ma to związek z kolejnymi opadami śniegu.
reklama

Od 9 grudnia trwa akcja zimowego utrzymania miasta. W piątek (16 grudnia) rano lubelski Ratusz poinformował, że ze względu na kolejne intensywne opady śniegu, akcja od godzin nocnych, weszła w tryb kryzysowy. W związku z tym drogowcy w pierwszej kolejności odśnieżają ulice, po których jeździ komunikacja miejska, stanowiące dojazd do szpitali, obiektów pogotowia ratunkowego, Policji, Straży Pożarnej oraz Straży Miejskiej. Prace prowadzone są też na wzniesieniach i podjazdach. Dopuszcza się odstępstwa od przyjętych standardów zimowego utrzymania.
 
- Bardzo trudne warunki pogodowe zdecydowały o tym, że akcja jest prowadzona w trybie kryzysowym. Cały sprzęt i wszystkie służby biorą udział w odśnieżaniu miasta. Głównym celem i zadaniem priorytetowym jest teraz zachowanie drożności lubelskich ulic oraz chodników. Apelujemy również do kierowców oraz pieszych o zachowanie ostrożności, wzajemną wyrozumiałość i zachowanie spokoju na drogach - mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. inwestycji i rozwoju. 
 
W odśnieżanie ulic i chodników zaangażowany jest cały sprzęt, czyli blisko 100 pojazdów, w tym pługosolarki i ciągniki. Do tego pracują brygady odśnieżające ręczne. Ulice są przejezdne, ale ze względu na zalegający śnieg panują trudne warunki do jazdy. Akcję odśnieżania utrudniają stałe intensywne opady i wiatr, który nawiewa śnieg ponownie na jezdnie i chodniki. 
 
Sytuację analizuje Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego. W celu bieżącej analizy sytuacji wykorzystywany jest również system pozycjonowania i monitoringu stanu pracy całego sprzętu odśnieżającego miasto. 
 
 
Do warunków drogowych dostosowywane jest również funkcjonowanie sygnalizacji świetlnych objętych Systemem Zarządzania Ruchem.
 
- Wszystkie powstające zatory z udziałem pojazdów ciężarowych są w miarę możliwości na bieżąco likwidowane poprzez wgrywanie i uruchamianie dodatkowych programów sterujących lub w ostateczności przełączenia w tryb żółty pulsujący. W przypadku stwierdzenia utrudnień w poruszaniu się pod wzniesienia dla pojazdów ciężarowych, Centrum Sterowania Ruchem przekazuje na bieżąco informacje do Zarządu Dróg i Mostów, celem przekierowania pługopiaskarek we wskazane miejsce - informuje Justyna Góźdź z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
Kierowców proszeni są o śledzenie bieżących komunikatów wyświetlanych na tablicach zmiennej treści na ulicach miasta. W ten sposób mogą dowiedzieć się o zatorze lub zdarzeniu drogowym, a tym samym pokonać drogę alternatywną trasą.

reklama

Koszty realizacji akcji zimowego utrzymania miasta od początku sezonu wynoszą już blisko 4,4 mln zł (w tym ryczałt za gotowość to ponad 1 mln zł).

W sprawach zimowego utrzymania miasta, zgłoszenia przyjmowane są pod numerami telefonów: w zakresie dróg - tel. 81 466 57 89, w godz. 6.00-21.00 (od poniedziałku do piątku), w godz. 7.30-21.00 (sobotaniedziela i dni świąteczne); w zakresie terenów znajdujących się poza pasem drogowym - tel. 81 466 31 32, w godz. 7.30-15.30 (od poniedziałku do piątku); w zakresie miejsc parkingowych - tel. 81 503 21 38, w godz. 8.00-18.30 (od poniedziałku do piątku); w pozostałych dniach i godzinach należy dzwonić pod numer 986 (Straż Miejska).
 

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama