reklama
reklama

Lublin: Naukowiec UMCS o radioaktywności i jej skutkach

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Centrum Prasowe UMCS

Lublin: Naukowiec UMCS o radioaktywności i jej skutkach - Zdjęcie główne

Dr hab. Radosław Zaleski, prof. UMCS | foto Centrum Prasowe UMCS

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina UMCS zachęca do posłuchania podcastu o radioaktywności i jej skutkach. Opowiada o tym dr hab. Radosław Zaleski, prof. UMCS z Katedry Fizyki Materiałowej.
reklama

- Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym odcinkiem podcastu Centrum Prasowego UMCS pn. „Głos nauki”. Tym razem gościem jest dr hab. Radosław Zaleski, prof. UMCS z Katedry Fizyki Materiałowej, który opowiada m.in. o radioaktywności, zagrożeniach z nią związanych i skutkach biologicznych, które za sobą niesie. Ekspert tłumaczy również, jak działa i jakiego rodzaju danych dostarcza Monitor radioaktywności w powietrzu w Lublinie - informuje Katarzyna Skałecka z Centrum Prasowego UMCS.

Dr hab. Radosław Zaleski, prof. UMCS to fizyk, programista, specjalista w zakresie nanotechnologii. Popularyzator wiedzy o promieniowaniu jonizującym, jego oddziaływaniu oraz naturalnych i sztucznych źródłach tego promieniowania. Członek grupy edukatorów wyszkolonych we Francji w ramach programu rozwoju polskiej energetyki jądrowej. Współtwórca i koordynator serwisu internetowego Monitor radioaktywności w powietrzu w Lublinie.

- Okazuje się, że ssaki mają dosyć zbliżoną odporność na promieniowanie. Osioł jest trochę bardziej odporny niż człowiek, ale koza mniej. Z kolei szczur jest dwa razy bardziej odporny (…), a nietoperz aż trzydzieści razy (…). Jak ssaki wymrą, to zostają muchy – dwieście razy bardziej odporne, bakterie – ponad tysiąc razy bardziej odporne i najprostsze organizmy, czyli pantofelki - mówi dr hab. Radosław Zaleski, prof. UMCS.

Całego podcastu można posłuchać na stronie internetowej UMCS, w zakładce Centrum Prasowego.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama