reklama
reklama

Lublin: Narodowy Koncert Listopadowy na Święto Niepodległości

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Narodowy Koncert Listopadowy na Święto Niepodległości - Zdjęcie główne

Lublin: Narodowy Koncert Listopadowy na Święto Niepodległości | foto Miasto Lublin

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbędzie się Narodowy Koncert Listopadowy. Uczestnicy wysłuchają prawykonania Symfonii II Lubelskiej skomponowanej przez Eduardo Luciuk Frigatti.
reklama

- Narodowy Koncert Listopadowy na stałe wpisał się w kalendarz miejskich wydarzeń kulturalnych. W tym roku, 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczcimy słuchając wyjątkowego utworu skomponowanego przez związanego z Lublinem Eduardo Luciuk Frigatti. Premierowe wykonanie jego symfonii nada tegorocznym obchodom szczególnego charakteru i jestem pewny, że będzie źródłem niezapomnianych przeżyć artystycznych - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.

W programie Narodowego Koncertu Listopadowego znajdzie się pierwsze wykonanie II Symfonii Lubelskiej na kontratenor, chór i orkiestrę smyczkową skomponowanej przez Eduardo Luciuk Frigatti oraz Temporatorium na chór, akordeon i orkiestrę smyczkową skomponowane przez Bogdana Dowlasza (tekst: Waldemar Wolański i Bogdan Dowlasz). Wśród wykonawców są: Piotra Olecha - kontratenor, Elwirę Śliwkiewicz-Cisak - akordeon, Chór Akademicki UMCS im. Jadwigi Czerwińskiej oraz Orkiestrę Filharmonii im. H. Wieniawskiego w Lublinie. Dyrygować będzie Urszula Bobryk.

Sam dr Eduardo Luciuk Frigatti posiada katalog utworów, w tym operę, symfonię, utwory na orkiestrę symfoniczną, orkiestrę kameralną, orkiestrę smyczkową, utwory kameralne, muzykę filmową, pieśni i utwory solowe. Obecnie skupia się na muzyce orkiestrowej i operze. Obecnie oprócz działalności kompozytorskiej, wykłada również w Instytucie Muzyki UMCS. Był uczniem m.in. Krzysztofa Pendereckiego.

- Moja druga symfonia jest dedykowana Miastu Lublin oraz pamięci Józefa Czechowicza i Franciszki Arnsztajnowej. Ci bliscy sobie przyjaciele uwiecznili w swojej poezji nasze miasto. Pierwsza część Symfonii Lubelskiej powstała w oparciu o wiersz Józefa Czechowicza „Muzyka ulicy Złotej”, zaś w drugiej części usłyszymy tekst  Franciszki Arnsztajnowej „Brama Krakowska rankiem”. Część trzecią zamykają słowa „Pieśni IX” Jana Kochanowskiego, w których wielki polski poeta związany z Lublinem celebruje nadzieję - mówi Eduardo Luciuk Frigatti.

Koncert odbędzie się 12 listopada o godz. 19.00 w Filharmonii Lubelskiej przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej 5. Od 3 listopada w kasie Filharmonii Lubelskiej wydawane będą bezpłatne wejściówki (do wyczerpania limitu miejsc). Koncert będzie tłumaczony na Polski Język Migowy, a dla osób słabosłyszących organizatorzy zapewnili pętlę indukcyjną.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama